Clement Turpin, din nou în centrul unui scandal la EURO 2024! Turcii au publicat imaginile care spun totul: „Acel gol trebuia anulat”

Olanda, „călăul” României la EURO 2024, se pregătește de confruntarea din semifinale cu Anglia, miercuri, 10 iulie, ora 22:00. În sferturi, „Portocala Mecanică” a trecut de Turcia, la limită, scor 2-1. Turcii sunt nemulțumiți și consideră că al doilea gol al batavilor nu ar fi trebuit să fie validat.

Clement Turpin, din nou în centrul unui scandal la EURO 2024!

Turcii au deschis scorul în minutul 35 prin Samet Akaydin. Naționala „Semilunii” a slăbit ritmul în finalul meciului și i-a permis naționalei lui Ronald Koeman să înscrie de două ori prin Stefan de Vrij, dar și printr-un autogol al lui Mert Muldur.

Golul decisiv reușit de „Portocala Mecanică” i-a înfuriat la maximum pe turci. Muldur, autorul unui gol spectaculos în meciul cu Georgia (3-1) din grupe, și-a trimis mingea în propria poartă, iar Olanda a preluat conducerea. Scorul a rămas neschimbat până la final, iar batavii au sărbătorit calificarea în careul de ași.

Totuși, turcii reclamă că, înainte să trimită mingea în propria poartă, fundașul lui Fenerbahce a fost lovit și faultat din spate de Cody Gakpo. „Centralul” Clement Turpin nu a acordat fault, iar autogolul s-a consfințit pe tabelă.

Turcii au publicat imaginile care spun totul: „Acel gol trebuia anulat”

Fanii naționalei lui Vincenzo Montella s-au revoltat, iar pe rețelele de socializare au început să circule imagini dintr-un unghi apropiat cu duelul dintre Mert Muldur și Cody Gakpo. Ridvan Aksu, unul dintre fanii radicali ai lui Fenerbahce, cu peste jumătate de milion de urmăritori pe X, a răbufnit.

„Al doilea gol pe care l-am primit nu a fost atribuit lui Gakpo, ci a fost autogolul lui Muldur. Mert a lovit mingea, dar doar pentru a fost faultat clar. Acest gol trebuia anulat”, a spus Ridvan Aksu.

Yediğimiz 2. gol Gakpo’ya değil, Mert Müldür kendi kalesine yazıldı.

Topa vuran Mert oldu. Çünkü Mert’e bariz şekilde faul var!

Bu golün iptal edilmesi gerekirdi.pic.twitter.com/HErrNHkTlH

— Rıdvan Aksu (@AksuTw) July 7, 2024

Turcia își ia adio de la EURO 2024 după un parcurs de senzație. Naționala pregătită de Vincenzo Montella a terminat pe locul 2 în Grupa F, la egalitate cu Portugalia pe primul loc (6 puncte). Turcii le-au învins la turneul final pe Georgia (3-1), Cehia (2-1) și Austria (2-1).

Clement Turpin, prestație modestă la meciul de deschidere al EURO 2024

Clement Turpin a făcut praf prima repriză a meciului de deschidere al EURO 2024, Germania – Scoția (5-1). „Centralul” francez păstrat de UEFA în corpul de arbitri pentru fazele finale a fost salvat de VAR în două rânduri.

În primă fază, Turpin a acordat un penalty inexistent pentru Germania. Musiala a fost faultat la marginea careului, iar VAR a întors faza cu lovitură liberă pentru nemți. Ulterior, Turpin nu a acordat un penalty evident la un duel în careul Germaniei între Porteous și Gundogan.