Clipe de panică în CFR Cluj – Poli Iași! Kamara, “roșu” direct după ce și-a lovit cu cotul un adversar. Samayoa, iertat de eliminare. Video

Kamara a deschis scorul în meciul CFR Cluj – Iași, dar a fost protagonistul unui moment neplăcut în minutul 76. Într-un duel cu Todoroski, fundașul dreapta al moldovenilor, liberianul a lovit cu cotul și a primit “roșu” direct. Click aici pentru VIDEO

Cei doi jucători au avut un duel la aproximativ 18 metri de poarta oaspeților. Încercând să protejeze o minge înaltă, Kamara l-a lovit cu cotul în gât pe Todoroski. Fotbalistul oaspeților a acuzat probleme de respirație și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Ambulanța a intrat imediat pe gazon, iar medicii au intervenit rapid. După câteva clipe în care a primit îngrijiri medicale, Todoroski s-a ridicat și a ieșit pe picioare în afara terenului. Imaginile în care fundașul părea că nu mai poate respira au creat panică, dar din fericire, accidentarea nu a fost una gravă, iar fotbalistul oaspeților a putut continua meciul.

Kamara a primit direct cartonașul roșu din partea centralului Bogdan Dumitrache și cel mai probabil, va fi suspendat două etape. Este o pierdere importantă pentru Dan Petrescu. Extrema de 26 de ani și-a câștigat postul de titular și este cel care a deschis scorul în meciul cu Iași.

În minutul 10, Kamara a trimis excelent cu capul în plasă mingea trimisă din corner de Ciprian Deac. După doar 6 minute, Louis Munteanu a majorat diferența. Vedeta ardelenilor a trimis la colțul lung o minge bâlbâită în careul ieșenilor.

Samayoa, iertat de eliminare!

Poli Iași putea rămâne în inferioritate în minutul 54. Samayoa a avut o intervenție dură asupra lui Simao. Fundașul central l-a atacat cu talpa direct pe picior pe jucătorul portughez, dar centralul a considerat că cei doi s-au lovit reciproc.

Faza a fost analizată de VAR și s-a mers pe decizia lui Bogdan Dumitrache. Reluările TV arată clar cum fundașul celor de la Poli Iași îl atacă clar cu talpa pe adversar. În urma acestei faze, la care CFR Cluj primit lovitură liberă, Samayoa nu a fost avertizat nici măcar cu cartonaș galben.

CFR Cluj a tremurat pe final. Poli Iași a redus din diferență prin golul marcat din penalty de Bordeianu. O centrare în careu l-a lovit în mână pe Louis Munteanu. Arbitrul a mers să revadă faza la monitor și a acordat lovitură de pedeapsă pentru oaspeți.

După această victorie, CFR Cluj a acumulat 18 puncte și a urcat provizoriu pe locul 3 în Superliga. Echipa lui Dan Petrescu ia o gură de oxigen după eșecul dureros din etapa trecută, 1-3 cu UTA.