Copa America, Uruguay – Bolivia. Uruguay, în marș spre fazele finale

RMAG news

Uruguay va juca împotriva Boliviei joi dimineață, de la ora 04.00, pe stadionul MetLife din New Jersey, în a doua zi de meciuri din Grupa C a Copa America.

Uruguay a început turneul cu o victorie de 3-1 împotriva Panama, în timp ce Bolivia a pierdut cu 2-0 împotriva SUA. Echipa lui Marcelo Bielsa a avut un final puternic în meciul de deschidere, marcând de două ori după minutul 85 și obținând astfel a treia victorie consecutivă în faza grupelor.

Uruguay a început agresiv, trimițând 11 șuturi în primele 20 de minute, dintre care patru au fost pe poartă. Această victorie le-a extins seria de victorii în faza grupelor de la Copa America la trei meciuri consecutive. După un început slab în 2024, cu trei meciuri fără victorie și doar două goluri marcate, Uruguay a câștigat două meciuri consecutive cu un scor combinat de 7-1.

O victorie împotriva Boliviei, combinată cu o victorie sau un egal al SUA împotriva Panama, ar garanta calificarea Uruguayului în faza eliminatorie pentru a treia campanie consecutivă de Copa America. Uruguay a câștigat nouă meciuri consecutive atunci când a condua la pauză și nu a pierdut când a fost în avantaj la pauză din 2014.

Bolivia a avut un început dificil în meciul împotriva SUA, primind un gol devreme a alergat să recupereze tot jocul. Echipa lui Antonio Carlos Zago a primit gol în primele cinci minute în ultimele două meciuri și a primit cinci goluri în prima jumătate de oră a acestor meciuri. Bolivia are o serie de 13 înfrângeri consecutive în Copa America și doar o victorie în ultimele 31 de meciuri ale turneului. Bolivia a primit opt goluri în ultimele trei meciuri.

Ronald Araujo, apărătorul uruguayan, a fost schimbat la pauză în meciul de deschidere din cauza deshidratării și a scăderii tensiunii arteriale, dar a anunțat că se simte bine. Golurile lui Araujo, Darwin Nunez și Matias Vina au asigurat victoria Uruguayului, Vina marcând primul său gol pentru echipa națională.

Bolivia a avut doi debutanți în meciul împotriva SUA, Diego Medina și Gabriel Villamil, care i-au înlocuit pe Hector Cuellar și Robson Tome. Trei jucători bolivieni sunt în pericol de suspendare pentru ultimul meci din grupă: Jesus Sagredo, Luis Haquin și Leonel Justiniano, care au primit cartonașe galbene în meciul de deschidere.Echipe probabile

Uruguay: Rochet; Nandez, R. Araujo, Olivera, Vina; Valverde, Ugarte; Pellistri, De Arrascaeta, M. Araujo; Nunez

Bolovia: Viscarra; Je. Segredo, Haquin, Jo. Sagredo; Justiniano; Medina, Terceros, Saucedo, Villamil; Ramallo, Miranda

Nu există nicio îndoială în privința favoritei din acest joc, Uruguay.