Corvinul Hunedoara a pierdut acasă

RMAG news

Corvinul Hunedoara a fost învinsă de echipa kazahă FC Astana cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, pe Stadionul Municipal din Sibiu, în prima manşă a turului al treilea preliminar al Conference League la fotbal.

Meciul din manşa secundă se va juca în data de 15 august, pe Stadionul Almatîi Ortalik din Almatîi, de la ora 17:00, iar arbitru va fi turcul Atilla Karaoglan.

Dacă va trece de FC Astana, Corvinul va juca în play-off cu scoţienii de la St Mirren FC sau cu norvegienii de la SK Brann Bergen. Hunedorenii ar juca primul meci în deplasare, pe 22 august, iar returul acasă, pe 29 august.

Antrenorul echipei de fotbal Corvinul Hunedoara, Florin Maxim,  crede în calificare în ciuda înfrângerii

„E prima oară când efectiv nu am explicaţii. Astana e o echipă matură, a aşteptat, a avut răbdare, noi nu am reuşit să o blocăm şi am luat primul gol, apoi şi pe al doilea. Parcă am fost incapabili să reacţionăm. A doua repriză nu am arătat bine deloc. Dar mergem în Kazahstan să câştigăm şi să ne calificăm. În lotul lor sunt 12 internaţionali, dar nu pot să zic că m-au surprins. Într-adevăr, ei au fost mai pragmatici. Chiar nu pare imposibil să întoarcem această întâlnire. Astana are jucători de calitate, nu vreau să par impertinent, dar se poate întoarce rezultatul acolo. Eu chiar cred în calificare”, a spus el la postul Digisport.

„Am fost incapabili să ieşim în întâmpinare pe faza defensivă, am luat două goluri foarte uşor, e meteahna noastră. Tot vorbim despre această problemă, e frustrant. Dar sper să învăţăm din asta şi să mergem mai departe. După 1-0 la pauză, să intrăm în repriza a doua şi 15 minute să nu punem piciorul pe minge, nu ştiu, pentru mine e inexplicabil. Trebuie să vorbesc cu băieţii să vedem ce s-a întâmplat, pentru că eu efectiv nu am cuvinte”, a adăugat Maxim.

The post Corvinul Hunedoara a pierdut acasă appeared first on Cotidianul RO.