Cristi Săpunaru, reacție explozivă după Petrolul – Rapid 1-0: „Mi-e și rușine să vorbesc de titlu. Dacă nu câștigăm cu Sepsi o să fie rău pentru toată lumea”

Rapid a irosit ocazia de a câștiga primul meci al sezonului. Echipa antrenată de Neil Lennon a suferit un eșec greu de digerat, scor 0-1 cu Petrolul Ploiești. Cristi Săpunaru, care a intrat în minutul 67 pe teren, a avut un discurs furibund la finalul partidei de pe „Ilie Oană”.

Cristi Săpunaru, extrem de dezamăgit după Petrolul – Rapid 1-0: „Să pierzi un derby este extrem de urât”

Rapid a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie în SuperLiga. După 1-1 cu UTA Arad și 2-2 cu CFR Cluj, giuleștenii au pierdut în deplasare cu Petrolul Ploiești, scor 0-1, în partida care a tras cortina peste etapa a 3-a din SuperLiga.

Cristi Săpunaru, rezervă pentru a treia oară consecutiv la Rapid, a avut un discurs dur la finalul meciului. „Consider că nu meritam să pierdem. Nu am reușit să înscriem, ei au avut o fază și au marcat.

Așa s-a scris istoria meciului. Prima repriză bună, a doua repriză dezastruoasă. Să ai două puncte după trei etape este extrem de puțin. Să pierzi un derby împotriva Petrolului este urât pentru noi, dar n-avem ce să facem. Le-am zis că derby-urile se câștigă cu inima”, a declarat Cristi Săpunaru.

„Dacă este nevoie de mine voi intra, dacă nu, voi sta pe bancă”

Cristi Săpunaru a devenit rezervă de lux la Rapid. Fostul căpitan din Giulești a ajuns la trei meciuri consecutive în care începe meciul pe banca de rezerve. Spre deosebire de meciurile cu UTA și CFR Cluj, în care a fost rezervă neutilizată, la meciul cu Petrolul, Cristi Săpunaru a fost introdus în a doua repriză.

„N-am ce să discut, eu sunt jucătorul Rapidului, mă pregătesc. Dacă este nevoie de mine voi intra, dacă nu, voi sta pe bancă. Nu simt nimic, asta e. Cum să mă împac cu statutul, mă antrenez și asta e tot.

Mi-a explicat că atunci când o să fie nevoie de mine o să fiu introdus. Este decizia dânsului (n.r. Neil Lennon), el a decis, el răspunde. Singura chestie pe care trebuie să o fac este să mă antrenez.

Trebuie să schimbăm mentalitatea și agresivitatea pozitivă. Când suntem în fața porții trebuie să băgăm mingea în poartă. Nu dau vina pe colegi, dar și la meciul cu CFR Cluj s-a ratat mult”, a mai spus Cristi Săpunaru.

Rapid ocupă locul 12 în clasament, cu doar două puncte după 3 meciuri și cu un golaveraj negativ (3-4). Cristi Săpunaru susține că suporterii din Giulești vor răbufni, dacă Rapid nu câștiga cu Sepsi în următoarea etapă.

„După trei etape avem două puncte. Mi-e rușine să vorbesc de titlu când avem două puncte după trei etape. Trebuie să strângem rândurile și să facem ceva, așa nu se mai poate. Cu Sepsi o să fie un vulcan pe Giulești.

Dacă nu câștigăm acest meci, o să fie rău pentru toată lumea. Câtă răbdare să aibă? Promitem, dar trebuie să și facem. Nu știu dacă e un ultimatum. Au venit la un derby, au venit să ne susțină.

Au fost supărați. E normal, îi înțeleg. Singura chestie pe care putem să o facem este să ne cerem scuze și să spălăm această rușine”, a fost discursul vehement al fostului căpitan din Giulești.