Cristiano Ronaldo a plâns in hohote după ce a ratat penalty-ul care o putea duce pe Portugalia în sferturi! Declarație plină de emoție la finalul meciului dramatic cu Slovenia + elogiu pentru eroul Diogo Costa care a apărat 3 lovituri de departajare

Cristiano Ronaldo nu va uita niciodată ziua de 1 iulie 2024. Starul echipei naționale a Portugaliei a fost în centrul unui moment extrem de dificil, ratând un penalty în prelungirile meciului cu Slovenia din optimile Campionatului European în Germania. Atacantul a izbucnit imediat în lacrimi. Diogo Costa a trimis Portugalia în sferturi după ce a apărat 3 lovituri de departajare.

UPDATE: Cristiano Ronaldo și-a asumat vina pentru penalty-ul ratat

La finalul partidei, Cristiano Ronaldo nu s-a putut bucura complet pentru calificarea Portugaliei în sferturile EURO 2024. Starul lusitan a mărturisit că penalty-ul pe care i l-a apărat Oblak, în minutele de prelungiri, l-a debusolat.

De asemenea, deținătorul a 5 Baloane de Aur a ținut să-l laude pe Diogo Costa pentru că a salvat trei lovituri de departajare și a calificat-o pe Portugalia în faza superioară a competiției.

„Este Un moment greu de explicat. Am avut șansa să calific Portugalia, dar am ratat. Nu am ratat niciun penalty tot anul și s-a întâmplat acum. Este adevarat ca Oblak a anticipat bine, îl felicit.

Este un amestec de amărăciune și bucurie. Important este că ne-am calificat, am muncit mult și toți cred că sunt de acord că am avut multe ocazii, iar Sovenia a vrut tot meciul să se apere. A fost si prestația uluitoare a lui Diogo Costa cu trei penalty-uri apărate si totul a ieșit bine”, a declarat Cristiano Ronaldo la finalul meciului cu Slovenia.

UPDATE: Portugalia se califică în sferturi la loviturile de departajare. Diogo Costa, salvatorul lui Ronaldo

Portughezii au dominat meciul cu autoritate. Încercările lui Ronaldo, Rafa Leao și Bruno Fernandes nu au avut succes, dar cele trei parade ale lui Diogo Costa au trimis echipa lusitană în sferturile de finală ale Campionatului European din Germania.

Portarul portughezilor a fost cu siguranță omul meciului de pe stadionul din Frankfurt. Diogo Costa a apărat executările lui Ilicic, Balkovec și Verbic, devenind astfel primul portar care reușește să apare trei lovituri de departajare în istoria Campionatelor Europene.

DIOGO COSTA!! 😲🤯#EURO2024 | #PORSVN pic.twitter.com/ZJr5NzY0nB

— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) July 1, 2024

UPDATE: Cristiano Ronaldo, în lacrimi

Portughezii au avut un meci extrem de complicat cu Slovenia, iar Cristiano Ronaldo, deși s-a luptat pentru fiecare minge pe parcursul întregului meci, nu a reușit să îl pună în dificultate pe portarul adversar, Jan Oblak. Totul a culminat cu momentul în care a ratat penalty-ul în minutul 105, la scorul de 0-0.

JAN OBLAK SAVES RONALDO’S PENALTY 😱 pic.twitter.com/9BBNamZ2Zc

— B/R Football (@brfootball) July 1, 2024

Imediat după ce Oblak a apărat lovitura lui CR7 de la punctul cu var, atacantul nu a mai putut să reziste și a izbucnit în lacrimi. În pauza dintre reprizele de prelungire, camerele de filmat l-au surprins pe Ronaldo înconjurat de coechipieri portughezi care încercau să îl încurajeze, el părând complet copleșit.

Mama lui Cristiano Ronaldo a fost profund afectată de acest moment. Tristețea ei era evidentă în tribunele stadionului din Frankfurt. Cristiano s-a calmat după reluarea jocului, dar nu a mai părut la fel de concentrat la meci.

Todos somos Cristiano Ronaldo y María Dolores dos Santos Aveiro #EURO2024 #PORSVN pic.twitter.com/eHbRMLPxPv

— Tito Floren 🤍 (@TitoFlorenRM_) July 1, 2024

Cristiano Ronaldo a ratat astfel șansa de a deveni primul jucător din istorie care reușește să înscrie la 6 campionate europene. Performanțele superstarului lusitan nu pot fi contestate, însă acest moment va rămâne cu siguranță emblematic pentru acest turneu final.

CR7 s-a răzbunat în loviturile de departajare. Cristiano Ronaldo a reușit să treacă peste emoții și a decis să fie primul executant al naționalei sale. A marcat fără probleme și a contribuit decisiv la calificarea Portugaliei în sferturile de finală.

Portughezii vor avea un traseu dificil până în finala de la Berlin. Echipa lui Cristiano Ronaldo va întâlni în sferturi vicecampioana mondială Franța, iar în cazul unei victorii va juca în semifinale împotriva învingătoarei din meciul Spania-Germania. În finală, de cealaltă parte a tabloului, ar putea ajunge Anglia, Olanda sau chiar România.

9.00 este COTA Superbet pentru pronosticul “1 solist” la România – Olanda în optimile EURO 2024