Csak két oktatási egységnek nincs egészségügyi működési engedélye Hargita megyében

Csak két oktatási egységnek nincs egészségügyi működési engedélye Hargita megyében

A 2000-es évek első fele óta nagyon sokat javultak a közegészségügyi feltételek a Hargita megyei tanintézetekben, mára alig maradt olyan, amely nem felel meg az egészségügyi működési engedély megszerzéséhez szükséges feltételeknek.

Korábban a vezetékes víz, valamint a benti mosdók hiánya jelentette a legnagyobb és leggyakoribb gondot sok oktatási egységben – jórészt a vidékiekben –, számos olyan iskola és napközi akadt, amely nem rendelkezett vízöblítéses mosdóval, csak kerti vécével.

A helyzet csak lassan javult, az önkormányzatok a lehetőségeikhez mérten fejlesztéseket hajtottak végre, de ha sikerült is kiépíteniük a benti mosdókat, a vízvezetékrendszer hiánya miatt ezeket gyakran csak kútból, vízszivattyúval biztosított vízzel tudták ellátni, ami nem felelt meg a vonatkozó közegészségügyi előírásoknak.

Valamivel több, mint másfél évtizeddel ezelőtt a megyében jóval nagyobb volt az egészségügyi engedéllyel nem rendelkező oktatási egység száma a jóváhagyással rendelkezőkhöz képest, de

mára csak két óvoda maradt, amely nem kaphatta meg az engedélyt

– közölte megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság tiszti főorvosa.

A két óvoda közül a kászonaltízinek speciális a helyzete, ugyanis tavaly még rendelkezett az egészségügyi engedéllyel, azóta azonban lényegében eltűnt a mosdója. Az történt, hogy 2–3 éve felújították az óvodát – amely az iskolával egy épületben működik –, akkor készült el a mosdó is, így az egység megkapta a működési engedélyt.

Idén nyáron felújították az iskolát is, a munkálatok során azonban leszerelték a vízöblítéses vécéket, sőt, még a mosdó csaptelepeit is.

Lényegében kiürítették a helyiséget, mondván, az óvodások is az iskola vécéjébe járnak majd. Ez azonban nem megengedett, a kicsi, tipegő gyermekek nem használhatják az iskolások számára kialakított mosdót, tehát ilyen értelemben nem keveredhetnek a gyerekek – hangsúlyozta Tar Gyöngyi.

Így tehát az óvoda elveszítette a nemrég megszerzett egészségügyi működési engedélyét, és addig nem is kaphatja meg újra, amíg meg nem oldják a mosdóval kapcsolatos problémákat.

Az engedéllyel nem rendelkező másik oktatási egység a gyimesfelsőloki Komjátpatakán működő óvoda. Ott viszont az épület sem felel meg az egészségügyi engedélyhez szükséges feltételeknek, tehát ott még nagyobb a gond.

„Ahhoz képest, ahogy korábban álltunk, tényleg nagyon nagy fejlődés történt. Ha ezt a két problémás esetet sikerülne megoldani, akkor nem is lenne gond. Más megyékhez képest elégedettek lehetünk, de amíg egy is van, amelynek nincs engedélye, addig nem mondhatjuk azt, hogy tökéletes a helyzet” – összegzett a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.

Please follow and like us:
Pin Share