Csíkszeredában nyílt meg az első Etnospot

Csíkszeredában nyílt meg az első Etnospot

A hétfői megnyitón jelen volt Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója, Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. Először Kemecsi Lajos fejezte ki háláját Csíkszereda vezetősége felé; mint mondta, egy hidat képez ez az együttműködés az anyaország fővárosa és Székelyföld között.

Kiemelte azt is,

nem véletlen az, hogy Csíkszereda adott otthont az örökségpont-hálózat első bázisának, hiszen a csíksomlyói Szűzanya lábánál elhelyezkedő város az egész magyarság számára szakrális kincset képvisel.

A Néprajzi Múzeum azért vállalta ezt az új, határokon átívelő feladatot, hogy az intézmény kultúrstratégiai küldetéséhez kapcsolódóan hatékony kulturális, oktatási és turisztikai együttműködések jöhessenek létre a helyi közösségekkel. Emellett a múzeum időszaki és állandó kiállításaihoz, illetve gyűjteményéhez kötődő ismeretközvetítésre helyezi a hangsúlyt – hangzott el.

Az Etnospot családi- és gyermekfoglalkozásokon keresztül új módszerekkel kívánja megszólítani a fiatal korosztályokat, hogy néprajzi ismeretekkel bővíthessék kulturális horizontjukat. Mindemellett az Etnospotban megpihenhetnek, beszélgethetnek a betérő látogatók, és a Néprajzi Múzeum múzeumi boltjának kínálatából is válogathatnak.

Závogyán Magdolna kiemelte,

a csíkszeredai Örökség Pont megnyitása jól szimbolizálja, hogy korunk megváltozott feltételeire nem béklyóként, hanem lehetőségként kell tekintenünk. Napjainkban az életkörülmények rohamos átalakulása, a kulturális és fogyasztási igények hangsúlyainak eltolódása azonnali paradigmaváltásra és útkeresésre készteti az embert. Ezért válik becsessé a kulturális értékőrzés és értékközvetítés minden innovatív modellje, mint az Etnospot is.

Hozzátette még, hogy jól nézzük meg ezt az új közösségi teret, hiszen ez nem más, mint a hagyománytiszteleten alapuló bátor újítás, a jövő záloga.

Maga az Etnospot kialakítása a budapesti Városligetben működő, 2022-ben átadott Néprajzi Múzeum főépületét idézi hangulatában és stílusában egyaránt. A tér társalgó jellegű, a falon könyvekkel ékesített helyiség, ahol még egy interaktív táblát is elhelyeztek. Az Etnospot megálmodóinak reményei szerint ezzel a közösségi térrel népszerűsíteni tudják a néprajz és a népi kultúra fontosságát, hiszen ahogy elhangzott, „legféltettebb kincsünk a múltunk”.