CSM Bucureşti, victorie chinuită în EHF Champions League cu Nykøbing! Cristina Neagu a ieşit la rampă în final

CSM Bucureşti a obţinut a treia victorie la rând în EHF Champions League. Campioana României s-a impus la limită, 27-26, împotriva lui NFH, într-un meci disputat în Sala Polivalentă.

CSM Bucureşti, victorie chinuită în EHF Champions League cu Nykøbing!

“Tigroaicele” au pornit din postură de mari favorite în această confruntare, iar începutul de meci le-a aparţinut. Echipa lui Helle Thomsen s-au desprins la patru goluri în start de meci şi totul părea rezolvat.

Dar, danezele au revenit în joc pe fondul relaxării premature a CSM-ului. Şi au dat o replică puternică, de la 7-3, scorul devenind 8-8. Iar apoi, înainte de pauză, NFH s-a desprins la 14-10, spre surprinderea tuturor.

În finalul primei reprize a ieşit la rampă Cristina Neagu, care a redus la 12-14. În partea secundă, CSM Bucureşti a reuşit să egaleze, dar nu să se şi desprindă de adversare. Chiar dacă erau mai slab cotate, danezele s-au ţinut scai de CSM Bucureşti.

Neagu a ieşit la rampă în final de meci!

Iar cu un minut şi jumătate înainte de final, scorul a fost egal, 25-25. “Tigroaicele” au gestionat mai bine finalul de meci şi au înscris prin Ailincăi şi Cristina Neagu golurile care au adus liniştea. NFH a marcat în ultima secundă, dar n-a mai contat.

Chiar dacă a obţinut cele două puncte, CSM Bucureşti n-a confirmat. S-a chinuit cu o echipă care n-a obţinut niciun punct până acum în cele patru meciuri. Iar pentru Neagu şi compania urmează confruntările grele, cu echipele neînvinse.

“Tigroaicele” joacă etapa următoare pe terenul lui Krim Ljubljana. Echipa slovenă a obţinut patru victorii din patru până acum, însă la fel ca CSM Bucureşti n-a jucat împotriva echipelor mari din grupă.

“Tigroaicele”, pe locul patru în grupă

După patru etape, CSM Bucureşti este pe locul patru în grupă, cu şase puncte, două mai puţin decât Ferencvaros şi Krim, echipele cu maximum de puncte. Singura înfrângere a “tigroaicelor” a fost suferită pe terenul Gloriei Bistriţa, în prima etapă.

Echipa lui Florentin Pera a rămas cu cele două puncte, pe locul 5. Gloria a pierdut apoi cu Metz, Krim Ljubljana şi Ferencvaros. Dar pentru bistriţence urmează câteva partide mai uşoare în care pot acumula mai multe puncte.