Cum a arătat, de fapt, diferența de două sutimi de secundă dintre campionul David Popovici și Matthew Richard, ocupantul locului 2 la Jocurile Olimpice! Imagine de senzație

David Popovici a obținut o performanță uriașă, tânărul înotător cucerind prima medalie de aur din istorie a României la înot masculin, la proba de 200 de metri. Românul a recuperat pe ultimii 50 de metri de bazin aproape o secundă și s-a impus la 0.02 secunde de adversar.

Cum a arătat, de fapt, diferența de două sutimi de secundă dintre campionul David Popovici și Matthew Richard, ocupantul locului 2! Imagine de senzație

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Înotătorul român a câștigat o cursă de-a dreptul dramatică, înregistrând timpul de 1:44,72. Este prima medalie de aur din istorie pentru înotul românesc.

Românul a ieșit pe prima treaptă a podiumului după ce a întregistrat un timp de 1’44”72 la proba de 200 de metri liber, la doar 0,02 secunde de locul 2, Matthew Richards, care a obținut un timp de 1’44”74 și la doar 0,07 secunde de locul trei, Luke Hobson, care a obținut un timp de 1’44”79.

Performanța lui David Popovici a uimit pe toată lumea, românul ajungând practic cu un vârf de deget înaintea adversarului său de pe locul doi, o distanță infimă, dar care i-a adus medalia sportivului legitimat la CS Dinamo.

„Nu m-am gândit niciodată la vârful de unghie”

Înainte să plece la Paris, David Popovici a acordat un interviu în exclusivitate pentru FANATIK în seria “Olimpicii României”, în care sportivul menționa că nu s-a gândit vreodată la „vârful de unghie” la Tokyo, același vârf care i-a adus succesul în bazinul de la Jocurile Olimpice de la Paris, Franța.

„Jocurile Olimpice au o mare însemnătate pentru toţi sportivii, la fel şi pentru mine. Am încredere în proces, încerc să nu las presiunea să mă copleşească, mă gândesc la ceea ce am de făcut foarte bine şi muncesc zi de zi pentru a deveni cea mai bună versiune a mea.

Concursul olimpic are altă energie, sunt fericit că sunt printre cei care au privilegiul de a simţi această dinamică. Cei mai buni sportivi din lume se bucură de competiţie respectând valorile olimpice: respect, prietenie, excelenţă.

La Tokyo nu m-am gândit niciodată la vârful de unghie, nici nu ştiu de unde a apărut asta (n.r. râde). M-am bucurat de participare, am înotat alături de cei mai mari înotători din lume şi am putut să spun: la 16 ani sunt al patrulea cel mai bun înotator din lume”, declara David Popovici pentru FANATIK.

Presa engleză, șocată după ce David Popovici a câștigat aurul la Jocurile Olimpice în fața britanicului Matt Richards: „Aripile românului au făcut diferența!”

Rezultatul incredibil al tânărului înotător român, anume de a câștiga medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, la proba de 200 de metri, nu a rămas indiferentă pentru presa internațională, care a fost uimită de performanța sportivului.

Reacția celor de la BBC a fost promtă în ceea ce privește performanța românului: „Matt Richards a fost la doar 0,02 secunde de aur! Se pare că doar anvergura aripilor lui David Popovici a făcut diferența. Românul plesnește apa în semn de sărbătoare. David Popovici ia aurul, în timp ce britanicul Matt Richards ia argintul. Wow! A fost așa strâns. Americanul Luke Bobson ia bronzul”.