Cum a arătat statistica după primele 45 de minute din Sparta Praga – FCSB! La ce capitol au fost superiori românii

FCSB a făcut deplasarea la Praga pentru întâlnirea cu Sparta, din prima manșă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor. Elevii lui Elias Charalambous au o misiune mult mai dificilă decât în „dublele” cu Virtus și Maccabi Tel Aviv.

Cum s-a desfășurat prima parte din Sparta Praga – FCSB

FCSB a început curajos meciul din capitala Cehiei, cu un presing avansat, și chiar a ratat o ocazie mare în minutul 10. Adrian Șut a intrat în posesia balonului în interiorul careului advers, l-a driblat pe portarul celor de la Sparta, dar a șutat slab, pe lângă poartă.

O altă ocazie importantă a apărut 13 minute mai târziu, când mingea a ajuns la Miculescu după un șut blocat al lui Daniel Popa, dar fostul jucător de la UTA Arad nu a prins cadrul porții, trimițând puțin peste transversală.

Chiar dacă FCSB a fost mai aproape de gol în prima parte a înfruntării, cehii puteau să intre cu un avantaj la cabine dacă mingea reluată de Soresen cu capul prindea cadrul porții lui Ștefan Târnovanu în minutul 41.

Statistica din primele 45 de minute al partidei Sparta Praga – FCSB

Statistica după primele 45 de minute jucate din Sparta Praga – FCSB este una încurajatoare pentru suporterii „roș-albaștrilor”. Gazdele au avut posesia în 59% din timp, dar elevii lui Charalmbous au avut ocaziile mai mari de a marca.

Raportul ocaziilor de gol a fost echilibrat, 6-5 pentru gazde, iar singurul șut pe poartă al primei părți a fost semnat de Daniel Popa, în minutul 40.

Echipele de start de la Sparta Praga – FCSB

Sparta Praga: Vindahl – Vitik, Ross, Sorensen – Preciado, Laci, Kairinen, Rynes – Birmancevic, Kuchta, Haralsin
Rezerve: Vorel, Surovčík – Imanol, Solbakken, Olatunji, Pavelka, Tuci, Daněk, L. Sadílek, Pešek,
Wiesner, E. Krasniqi
Antrenor: Lars Friis

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Ad. Șut, Lixandru – Al. Băluță, D. Olaru (cpt.), Miculescu – Daniel Popa.
Rezerve: Vlad – Haruț, Kiki, M. Ștefănescu, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Alhassan, L. Phelipe.
Antrenor: Elias Charalambous