Cum a reacționat Gigi Becali când a auzit că Bîrligea n-a fost convocat la naționala României: „Eu văd mai bine fotbalul decât Lucescu”

Daniel Bîrligea nu a fost convocat de selecționerul Mircea Lucescu în lotul naționalei României pentru meciurile cu Cipru și Lituania din UEFA Nations League. Gigi Becali a făcut declarații savuroase pe aeroport la revenirea în România, celebrând victoria împotriva familiei Lucescu.

FCSB a învins-o pe PAOK pe „Toumba Stadium” în etapa a doua din UEFA Europa League, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Daniel Bîrligea în prelungirile primei reprize. La o zi distanță după duelul din Grecia, Mircea Lucescu a anunțat lotul naționalei României pentru meciurile din acțiunea din luna octombrie.

Daniel Bîrligea a rămas în afara lotului, însă Gigi Becali este ferm convins că atacantul adus de la CFR Cluj este un fotbalist cu totul și cu totul special. „Eu zic că văd mai bine (n.r. fotbalul) din moment ce i-am bătut pe amândoi (n.r. Mircea și Răzvan Lucescu).

Văd mai bine decât Mircea, nu l-am bătut pe el? I-am bătut pe amândoi. Bine, glumesc (n.r râde). Nu m-am întâlnit cu ei după meci. Lui Olaru i-am spus «Bă, nu mai face așa, dacă ai să pasezi…»

„O să vedeți că o să avem altă încredere. Bîrligea e ceva special”

După meci când l-am văzut, i-am zis «Bă, tu știi și când să iei roșu, e calculat tot! Că ai luat roșu e bine din moment ce s-a terminat 1-0», mai ales că avem nevoie de el cu Dinamo și Rapid.

O să vedeți o altă anvergură a fotbalului, că o să avem altfel de încredere, o altfel de posesie, o altă putere a jucătorilor. Îți dau încredere victoriile.

Lui Târnovanu atât i-am zis «Când ieși, nu mai da cu mâna, bagă pumnul în minge!». Râdea! N-are cine altcineva să fie titular la națională, a scos aseară două ocazii clare. A ieșit la momentul oportun, d-aia e portar, trebuie să apere. Toată echipa a fost extraordinară! Bîrligea e ceva special”, a declarat Gigi Becali, pe aeroport, la revenirea în țară.

Gigi Becali a anunțat că va merge pe stadion cu Manchester United: „100% vin”

FCSB își încheie campania din „faza ligii” UEFA Europa League contra lui Manchester United la începutul anului viitor. Gigi Becali a anunțat că va fi prezent pe Arena Națională pentru a urmări pe viu duelul cu formația de pe Old Trafford.

„Când joci în 10 oameni 40 de minute cu o echipa ca PAOK și nu primești gol, atunci dă-mi voie să am încredere. Stați să vedem și cu Rangers, să-i batem și pe ăia acolo și după o să vedem care e situația.

Cu Manchester United sută la sută vin. La meciul ăla se va arăta iar mâna Lui Dumnezeu. Mă bucur să văd oamenii că se bucură, e o chestiune de demnitate națională, i-am bătut la ei acasă, e mare lucru”, au fost cuvintele lui Gigi Becali.