Cum arată mâinile campionilor României la canotaj la fix 7 zile după ce au câștigat aurul la Jocurile Olimpice! Foto exclusiv

România ocupă locul 20 în clasamentul pe medalii de la Jocurile Olimpice de la Paris. 3 medalii de aur, 4 de argint și două de bronz au cucerit sportivii noștri. Dintre acestea, 5 medalii au fost doar la canotaj.

FANATIK a surprins o imagine care arată chinul pe care sportivii care activează în canotaj îl trăiesc pe întreaga perioadă a activității. Deși au trecut 7 zile de când au concurat la Paris, bătăturile și rănile din palmele sportivilor n-au trecut și nici nu vor trece prea curând.

Palmele Ancuțăi Bodnar la 7 zile după ce a câștigat două medalii la canotaj, la Jocurile Olimpice de la Paris // Foto: Alin Grigore FANATIK

În imagine avem palmele Ancuțăi Bodnar, care țin medaliile de aur și argint cucerite de echipajele 8+1 și dublu vâsle. Pe lângă strălucirea celor două medalii se observă cu ochiul liber bătăturile cu care s-a ales Ancuța. Nu există niciun deget să fi scăpat de rănile produse de vâsle.

Ancuța Bodnar este doar unul dintre canotorii cărora rănile de pe mâini nu le trec niciodată pe perioada carierei. Și mâinile celorlalți campioni ai României la canotaj arată la fel, însă nu dau în spate atunci când trebuie să-și reprezinte țara la competițiile internaționale.

Ancuța Bodnar vrea medalii și la Jocurile Olimpice din 2028, de la Los Angeles!

Deși sacrificiile sportului sunt evidente cu ochiul liber, Ancuța Bodnar nu s-a gândit în niciun moment să renunțe la canotaj. Are 25 de ani și visează că va reprezenta cu mândrie România și la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, din 2028.

„Sunt recunoscătoare pentru tot ce am reuşit, am muncit foarte mult pentru această rezultate. Dar fără Dumnezeu şi fără oamenii de lângă mine nu aş fi reuşit.

Mă bucur enorm că am trei medalii olimpice (n.r. – aur la dublu vâsle la Tokyo 2020, aur la 8+1 şi argint la dublu vâsle la Paris 2024) în acest moment şi pot să spun că îmi mai doresc şi altele. A fost un moment special la Paris, sunt sentimente pe care poţi să le trăieşti doar la Jocurile Olimpice, nu se compară cu niciun alt titlu. Când urci pe podium acolo este cea mai fericită zi”, a precizat Ancuța Bodnar.

„A fost o ediție a Jocurilor Olimpice specială, una foarte grea, dar mă bucur enorm că într-o competiție atât de acerbă am putut să ies învingătoare.

Încă nu mi-am fixat următorul obiectiv, vreau deocamdată să mă bucur de vacanță. Însă rămân în canotaj, nu vreau să spun că încă patru ani, o să o iau treptat până la Jocurile de la Los Angeles”, a adăugat Ancuța Bodnar.