David Popovici triumfă la Barcelona în proba de 100 metri liber

Înotătorul român David Popovici domină circuitul Mare Nostrum din Barcelona, după ce a câștigat atât proba la 200 metri liber, cât și pe cea la 100 metri liber.

Popovici a terminat cursa cu cel mai rapid timp

David Popovici a câștigat joi proba de 100 metri liber a circuitului Mare Nostrum. Acesta a înotat alături de campionul olimpic și mondial la 50 metri liber, Florent Manaudou. Deși Manaudou a stabilit cel mai bun timp în serii (48,78 s), în timp ce Popovici s-a clasat pe locul cinci (49,20 s). Francezul s-a retras din finala, la fel ca mulți înotători care aveau performanță pentru finala A.

În finală, Popovici s-a întors al patrulea în prima lungime de bazin, cu un timp de 23,61 s, dar a accelerat spectaculos în a doua parte, terminând cursa în 48,49 s, cel mai rapid timp, potrivit gsp.ro.

Sud-coreeanul Sunwoo Hwang a terminat pe locul doi cu 48,51 s, iar japonezul Katshuhiro Matsumoto a ocupat locul trei cu 48,79 s. Patrick Dinu, colegul lui David, a încheiat pe locul opt, cu un timp de 50,93 s.

David Popovici își continuă drumul spre Paris

David Popovici a înregistrat cel mai bun timp al său din acest sezon la 100 metri liber, 47,86 s, în luna aprilie, la Campionatele Naționale. Totodată, în proba de 200 metri liber, a câștigat miercuri cu un timp de 1:44,74, învingându-l pe campionul mondial Sunwoo Hwang.

Ultima competiție pentru David Popovici înainte de Jocurile Olimpice de la Paris va fi Campionatul European de la Belgrad, care se va desfășura între 17 și 23 iunie.