De necrezut! Ce puls a avut Cristiano Ronaldo înainte de penalty-ul din meciul cu Slovenia

Echipa Națională a Portugaliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European din Germania, după victoria la loviturile de departajare împotriva reprezentativei Sloveniei.

Portugalia s-a calificat în sferturi la EURO 2024.

Calificarea Portugaliei în runda următoare a fost mult mai complicată decât se așteptau mulți. Lusitanii nu au reușit să învingă Slovenia în timpul regulamentar. În prelungiri, scorul a rămas 0-0, după ce Cristiano Ronaldo a irosit o lovitură de pedeapsă, iar naționala lui Roberto Martinez a obținut victoria la penalty-uri.

Cristiano Ronaldo a fost în prim plan în meciul din optimi. Atacantul de la Al Nassr a ratat o sumedenie de ocazii bune de a marca, iar în minutul 105 nu a reușit să-l învingă pe Oblak de la 11 metri. Portarul de la Atletico Madrid a apărat execuția sa. Imediat după aceea, CR7 a izbucnit în lacrimi și a avut nevoie de sprijinul colegilor săi pentru a depăși momentul.

Cristiano Ronaldo saw his mother crying in the stands and completely broke down. 💔

pic.twitter.com/7MizrMCeAK

— Out Of Context Euro2024 (@NoContextEPL) July 2, 2024

Ronaldo a demonstrat însă la loviturile de departajare că este un adevărat lider. Atacantul a fost primul executant al lusitanilor și de data aceasta a transformat impecabil. Portarul portughez a apărat toate cele 3 lovituri ale slovenilor, iar naționala lui Roberto Martinez a obținut biletul pentru sferturile de finală.

Cristiano Ronaldo, calm și după un penalty ratat

Cristiano Ronaldo a dat dovadă de un calm ieșit din comun la cel de-al doilea penalty. Conform Daily Mail, pulsul său înainte de a executa lovitură de la punctul cu var era de doar 100 de bătăi pe minut, mult mai puțin decât media sa din meci.

Puls Cristiano Ronaldo

La finalul meciului, superstarul portughez a vorbit despre ratarea loviturii de la 11 metri. Acesta s-a declarat dezamăgit de felul în care a executat, însă a ținut să-l laude pe colegul său, Diogo Costa, care a trimis Portugalia în sferturile de finală.

„Este un moment greu de explicat. Am avut șansa să calificăm Portugalia, dar am ratat. Nu am ratat niciun penalty tot anul și s-a întâmplat acum. Este adevărat că Oblak a anticipat bine, îl felicit.

Este un amestec de amărăciune și bucurie. Important este că ne-am calificat, am muncit mult și toți cred că sunt de acord că am avut multe ocazii, iar Slovenia a vrut tot meciul să se apere. A fost și prestația uluitoare a lui Diogo Costa cu cele trei penalty-uri apărate și totul a ieșit bine”, a explicat Ronaldo la conferința de presă de după partida cu naționala Sloveniei.

Lusitanii vor avea parte de un adversar mult mai complicat în sferturi. Portugalia se va duela cu Franța pentru un loc în semifinalele turneului final din Germania. Meciul este o reeditare a partidei din finala de la EURO 2016. Atunci, Portugalia s-a impus cu 1-0 după un gol în prelungiri.