Declarațiile lui Ilkay Gundogan au surprins pe toată lumea! Cum a caracterizat căpitanul Germaniei viitoarea adversară de la EURO 2024

Căpitanul Germaniei, Ilkay Gundogan, a prefațat partida din sferturile de finală, cu Spania, iar declarațiile jucătorului i-a lăsat cu gura căscată pe mulți iubitori ai sportului „rege”.

Declarațiile lui Ilkay Gundogan au surprins pe toată lumea: „Spania e cea mai bună echipă de la EURO 2024 până acum”

Germania și Spania se vor înfrunta vineri, 5 iulie, în sferturile de finală de la EURO 2024, unde România s-a oprit în optimi. Cele două echipe naționale sunt văzute de mulți specialiști drept favoritele la ridicarea trofeului.

Parcursul Spaniei a fost unul excelent până în momentul de față, 4 victorii din tot atâtea posibile au reușit jucătorii lui Luis de la Fuente, pe când nemții au 3 victorii și o remiză cu naționala Elveției.

Ilkay Gundogan cunoaște foarte bine jucătorii Spaniei, mijlocașul evoluând în LaLiga, la Barcelona. În cadrul unui interviu oferit pentru AS, căpitanul Germaniei a recunoscut că stilul de joc al Spaniei a fost cel mai bun de la EURO 2024.

„Da, până acum au fost cea mai bună echipă de la turneu până acum. Îmi place stilul lor. Sunt întotdeauna un mare susținător al posesiei balonului, dar vom vedea cum reacționează când vom avea și noi balonul.

Până acum totul a fost totul foarte pozitiv în echipă. Pasiunea ne împinge foarte mult și nu avem niciun factor deranjant în jurul nostru. Toată lumea este foarte concentrată la obiectiv.

Există întotdeauna unele critici (legate de jocul său), dar asta e tot ce pot oferi și sunt întotdeauna cel mai mare critic al meu. Știam că centrul terenului va avea nevoie de ceva timp pentru a crește și, din fericire, de la începutul turneului, din meciul împotriva Scoției a funcționat foarte bine” a declarat Ilkay Gundogan, potrivit sursei amintite mai sus.

Germania și Spania sunt cap de afiș în sferturile de finală EURO 2024

Germania și Spania se vor întâlni în sferturile de finală de la EURO 2024. Duelul dintre cei doi „giganți” este unul bine cunoscut, atât pe plan continental, dar și mondial.

„Die Mannschaft” și „La Furia Roja s-au duelat de 26 de ori în trecut, iar statisticile sunt foarte echilibrate. 9 victorii în dreptul nemților, 8 în dreptul spaniolilor și 9 rezultate de egalitate s-au înregistrat în întâlnirile precedente. Cel mai important meci a avut loc în 2008, unde echipele s-au întâlnit în finala Campionatului European, unde spaniolii s-au impus cu scorul de 1-0.

Spania are un avantaj din punct de vedere valoric, lotul lui Luis de la Fuente fiind cotat de specialiști la 965.5 milioane de euro, pe când lotul Germaniei este cotat la 831 milioane de euro.