Denis Alibec, scandal la finalul meciului cu Dinamo: „Au avut un șut pe poartă. Sunt foarte nervos”

Denis Alibec a fost integralist în remiza obținută de Farul, scor 1-1 cu Dinamo, în etapa a 12-a din SuperLiga. Atacantul „marinarilor” a solicitat o lovitură de pedeapsă în minutul 72 pentru o ținere de tricou în careu. Arbitrul a lăsat jocul să continue, iar fotbalistul lui Gică Hagi nu s-a mai abținut.

Mai mult decât atât, Denis Alibec a reclamat că Farul ar fi trebuit să aibă în total nu mai puțin de 3 lovituri de la 11 metri. Atacantul convocat de Mircea Lucescu la naționala României pentru meciurile cu Cipru și Lituania din UEFA Nations League susține că Victor Dican a fost faultat în careul lui Dinamo.

De asemenea, în alte două rânduri Alibec susține că a fost tras de tricou de fundașii lui Dinamo în careu. Denis Alibec a susținut vehement la flash-interviul de la finalul meciului de la Ovidiu că Farul a fost dezavantajată de deciziile arbitrilor.

”Cei de la Dinamo n-au ieșit din jumătatea lor, au avut un șut pe poartă. Au fost trei penalty-uri neacordate. Foarte frustrant. Dinamo a avut un singur șut pe poartă. Eu am fost la UEFA înainte de EURO.

„Este foarte frustrant. Dinamo nu a existat pe teren”

Orice tragere de tricou e penalty. Arbitrul mi-a zis că mi-a luat fața. M-a tras de tricou, clar. Nu vreau să comentez mai mult. Sunt foarte nervos acum. Trebuia să marchez.

Este foarte frustrant să nu poți să finalizezi pentru că te trage adversarul. Ce trebuie să fac ca să fie penalty? Meciul de la Buzău… și acolo a fost o înfrângere grea. Azi nu am reușit să câștigăm, deși Dinamo nu a existat pe teren.

Am făcut un meci foarte bun. Eu sunt obișnuit cu programul. Trebuie să mă calmez puțin”, a declarat Denis Alibec, după Farul – Dinamo 1-1. Cătălin Cîrjan a deschis scorul în minutul 4, în timp ce Farul a restabilit egalitatea prin Narek Grigoryan în minutul 71.

Gică Hagi a contestat și el arbitrajul din Farul – Dinamo 1-1: „Au fost nu știu câte penalty-uri, dar ce să facem?”

„Centralul” meciului Farul – Dinamo 1-1 a fost Adrian Cojocaru, ajutat de la margine de asistenții Marius Badea și Adrian Vornicu. În camera VAR au fost delegați Florin Andrei și asistentul Florian Vișan.

”Ei au început bine, destul de agresiv, după am făcut ce trebuie. Am avut ocazii bune, ultima pasă, șutul… Un meci egal, penalty-uri nu știu câte, cred că au fost, dar ce să facem? Trebuie să mergem înainte.

S-a dat ceva la televizor? Eu cred că Dican a fost împins clar, călcat clar și nu s-a dat. Mi-a zis arbitrul că Dican a împins. Păi, dacă Dican e împins, cum să împingă el?

Eu cred că la Alibec ambele trebuiau date. S-a întors în careu, fundașul l-a atins. Rămânem cu un gust amar. Era bună victoria, nu a fost, e o dezamăgire, un gust amar, mergem înainte, ce să facem? Ăsta e fotbalul, trebuie să muncim”, au fost cuvintele lui Gică Hagi.