Denis Drăguș duce România cu un pas în optimile EURO 2024! Gol cu Ucraina după o combinație fabuloasă. Video

Denis Drăguș a fost trimis titular de Edi Iordănescu în duelul României cu Ucraina, în prima etapă din Grupa E de la EURO 2024. Atacantul care va face pasul de la Gaziantep la Trabzonspor a profitat din plin de șansa oferită și l-a învins pe valorosul Andriy Lunin.

Denis Drăguș confirmă forma bună la EURO 2024! Gol în poarta Ucrainei după o combinație fabuloasă

România a făcut o primă repriză de vis contra naționalei Ucrainei în meciul de debut la EURO 2024. „Tricolorii” lui Edi Iordănescu, extrem de montați, și-au continuat parcursul fabulos și în a doua parte a jocului. Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Drăguș l-au învins, pe rând, pe Andriy Lunin, portarul naționalei Ucrainei și al lui Real Madrid.

În minutul 57, Dennis Man a pătruns excelent în careu și a trimis mingea în fața porții. La finalizare a apărut nimeni altul decât Denis Drăguș, care a avut parte de un sezon fantastic în Turcia, la Gaziantep. FANATIK a anunțat în exclusivitate toate detaliile din contractul atacantului român la Trabzonspor, viitoarea sa echipă.

Golul lui Denis Drăguș a declanșat nebunia pe Allianz Arena din Munchen. Nicolae Stanciu înscrisese în prima repriză cu un șut la vinclu, în timp ce Răzvan Marin dublase avantajul „tricolorilor” cu o execuție de la distanță.

3-0, maintenant respectez-nous.

DENIS DRAGUS DEUX BUTS POUR LE STANDARD LIEGE PAR PROCURATION HAHAHAHAHHAH ROMANIAAAAAAA

DENNIS MAN DOUBLE ASSISTSSSSS 🇷🇴🇷🇴🇷🇴pic.twitter.com/2zh0XMl93a

— Foot Roumain 🇷🇴 (@FootRoumain) June 17, 2024

Denis Drăguș duce România cu un pas în optimile EURO 2024! Gol în poarta Ucrainei după o combinație fabuloasă

Denis Drăguș a betonat avantajul „tricolorilor” în meciul cu Ucraina și a adus-o pe naționala României cu un pas mai aproape de optimile EURO 2024. Pe lângă faptul că va câștiga cele 3 puncte, selecționata lui Edi Iordănescu va beneficia de un golaveraj excelent.

Astfel, naționala României ar urma să urce în pole-position pentru a se califica în fazele eliminatorii ale UEFA EURO 2024. În „optimi” se califică primele două echipe din fiecare grupă, dar și cele mai bune 4 locuri 3 din cele 6 grupe.

În meciul cu Ucraina, Denis Drăguș a marcat primul gol într-un meci oficial în tricoul naționalei României. Atacantul în vârstă de 24 de ani a mai înscris în amicalele cu Slovenia (1-2) și Moldova (5-0) din noiembrie 2022.

Denis Drăguș, înlocuit în minutul 75

Edi Iordănescu a dictat primele înlocuiri în minutul 62. Ianis Hagi a intrat pe teren în locul lui Dennis Man, în timp ce Valentin Mihăilă l-a înlocuit pe Florinel Coman. „Șeptarul” de la FCSB a fost introdus titular pe ultima 100 de metri.

În minutul 75, Marius Marin a fost înlocuit cu Adrian Rus, în timp ce Denis Drăguș, autorul golului 3 al naționalei României cu Ucraina, a fost schimbat cu George Pușcaș. În următoarea etapă, România dă piept cu Belgia pe RheinEnergie din Koln.