Dezastru pentru Sorana Cîrstea înainte de Wimbledon! Prima rachetă a României, eliminată în primul tur la WTA Birmingham

Sorana Cîrstea a dat-o în bară cu aproximativ două săptămâni înainte de Wimbledon. Prima rachetă a României, ocupantă a locului 29 WTA, a fost eliminată prematur de la WTA 250 Birmingham. Sorana Cîrstea a pierdut în primul tur cu Lin Zhu (54 WTA), scor 6-7(2), 2-6.

Sorana Cîrstea era cotată cu a treia șansă la câștigarea trofeului de la WTA Birmingham. Sportiva din Târgoviște nu și-a respectat statutul de favorită și a cedat în meciul cu Lin Zhu, 6-7(2), 2-6. Partida a durat doar o oră și 35 de minute.

Primul set a fost extrem de echilibrat. Sorana Cîrstea a condus cu 5-4 și a servit pentru câștigarea primei manșe. Mai mult decât atât, „Sori” a irosit două mingi de set. Lin Zhu a împins primul set la tie-break, pe care l-a câștigat de-o manieră categorică.

Românca nu a contat în setul secund. Chinezoaica în vârstă de 30 de ani a făcut rapid break-ul și nu a cedat inițiativa, fructificând cea de-a doua minge de meci, scor 6-2. Este prima victoria în acest an pentru Lin Zhu pe iarbă, după două înfrângeri.

Cu câți bani s-a ales Sorana Cîrstea după ce a fost eliminată în primul tur la WTA Birmingham

De cealaltă parte, Sorana Cîrstea a debutat cu stângul pe iarbă, meciul cu Lin Zhu fiind primul pe această suprafață de joc în acest sezon. Pentru prezența în primul tur la WTA Birmingham, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec în valoare de 2.890 de dolari şi un punct WTA.

Înainte de Wimbledon, care va avea loc în perioada 1-14 iulie, Sorana Cîrstea va participa la turneul de categorie WTA 500 Eastbourne care va avea loc în perioada 24-29 iunie. Sportiva în vârstă de 34 de ani traversează o adevărată de criză.

Sorana Cîrstea are 4 înfrângeri la rând, fiind eliminată încă din primul tur la WTA Strasbourg, Roland Garros și Birmingham. Anul trecut, românca a fost eliminată în turul 3 la Wimbledon. după ce le elimina pe Tatjana Maria și Jelena Ostapenko. „Sori” pierdea împotriva lui Beatriz Haddad Maia.

Sorana Cîrstea nu a mai câștigat de pe 11 mai 2024

Sorana Cîrstea a înregistrat o scădere drastică în joc după ce reușea să impresioneze la WTA Roma. Sportiva din Târgoviște le elimina în primele două tururi la Foro Italico pe Brenda Fruhvirtova și Marketa Vondrousova.

Ulterior, Sorana Cîrstea pierdea cu Madison Keys, scor 2-6, 1-6. A urmat o adevărată perioadă de criză în jocul Soranei Cîrstea. Pe tabloul principal la Wimbledon mai sunt prezente româncele Ana Bogdan, Jaqueline Cristian și Irina Begu. Simona Halep este în așteptarea unui wild-card.