Dinamo a încasat două cartonașe roșii în derby-ul cu Universitatea Craiova! Marian Barbu, ajutat de VAR la una dintre decizii. Video

Atmosferă extrem de tensionată la derby-ul dintre Dinamo și Universitatea Craiova din etapa 7 a SuperLigii, la care a contribuit și arbitrul Marian Barbu, care le-a arătat două cartonașe galbene jucătorilor gazdă în repriza secundă.

Arbitrul Marian Barbu a eliminat doi jucători de la Dinamo în derby-ul cu Universitatea Craiova

Tensiune maximă la meciul Dinamo – Universitatea Craiova, atât pe gazon, cât și în tribune. Cei peste 7.000 de suporteri prezenți la stadionul „Arcul de Triumf” au creat o atmosferă senzațională, în timp ce pe gazon jucătorii celor două formații au dat totul pentru a-și asigura punctele puse în joc.

Iar pe lângă actorii din teren, protagonist a fost și centralul Marian Barbu, mai ales în repriza secundă. Acesta a acordat două cartonașe galbene gazdelor, la scorul de 2-1, sporind astfel și mai mult atmosfera încinsă de la derby.

Mai întâi, el l-a eliminat direct în minutul 58 pe fundașul dreapta Sivis pentru un fault extrem de dur comis asupra lui Oshima, pentru ca  spre finalul partidei, în decurs de numai câteva minute, să-i arate două cartonașe galbene lui Homawoo, trimițându-l astfel mai devreme la vestiare.

Dacă la eliminarea lui Sivis se poate spune că Marian Barbu a greșit destul de grav, pentru că nu a văzut duritatea atacului comis de fundașul dinamovist și a fost salvat de VAR, în cazul lui Homawoo nimeni nu are ce să-i reproșeze, nici măcar Dinamo.

În decurs de numai 3 minute, apărătorul togolez a văzut prostește două avertismente și a părăsit prematur terenul de joc, lăsându-și echipa în doar 8 jucători de câmp. Mai întâi, în minutul 80, el a luat galben pentru tragere de timp, pentru ca 3 minute mai târziu să-l faulteze dur pe Andrei Ivan, fiind avertizat pe bună dreptate.

Cu 7 minute rămase de jucat și încă pe atâtea de prelungire, finalul a fost unul dramatic, cu Dinamo încercând cu disperare să apere o victorie care, la un moment părea că va fi obținută mult mai ușor decât se aștepta.

Și dacă până la eliminările lui Sivis și Homawoo gazdele nu încasaseră decât un singur cartonaș galben, prin Opruț în minutul 49, finalul a fost foarte „bogat” din acest punct de vedere,

Marian Barbu nu a avut milă de nimeni și i-a mai avertizat în mai puțin de zece minute pe Licsandru, Mărginean, Golubovic și Costin, plus antrenorul Zeljko Kopic. O povară destul de grea pe care „câinii” au fost nevoiți să o suporte, dar când obții victoria într-o asemenea manieră parcă nimic nu mai contează.