Elisabeta Lipă, reacție la podiumul pierdut de fetele de la gimnastică: „Ana, Sabrina, capul sus! Ați fost la înălțime!”

„Ana Bărbosu, atât de aproape de medalia de bronz! Ultima finală pe aparate la gimnastică de la aceste Jocuri Olimpice, cea de la sol, se încheie cu un gust amar pentru țara noastră. La doar 1 minut după ce Ana Bărbosu a câștigat medalia de bronz, o contestație făcută de sportiva americană Jordan Chiles a fost admisă, iar aceasta a trecut pe locul 3, cu 13.766 puncte, depășindu-le pe Ana și Sabrina, ambele la egalitate, cu punctajul 13.700. Am simțit pentru puțin timp euforia câștigării unei medalii la gimnastică, după atât de multă vreme, însă rezultatele obținute de sportivele noastre trebuie să ne dea speranța că la următoarea ediție de JO vom fi din nou pe podium”, a scris Elisabeta Lipă, luni pe Facebook.

Gimnasta Ana Maria Bărbosu a pierdut medalia de bronz la Jocurile Olimpice, după ce americanii au făcut contestație

Lipă le-a mai spus celor două gimnaste românce că ea crede în potențialul lor, le-a încurajat să continue să se antreneze și să își facă treaba iar „medaliile vor veni”. „Ana, Sabrina, capul sus! Ați fost la înălțime! V-ați bătut cu Simone Biles și Rebeca Andrade pentru podium la sol și ați reușit să impresionați nu doar Arena de la Paris, ci o țară întreagă. Știu că este frustrant, însă cred în potențialul vostru. Continuați să vă antrenați, să faceți treabă bună și medaliile vor veni! Jocurile Olimpice s-au încheiat pentru cele doua gimnaste. O ediție grea dar frumoasă, o ediție la care au ajuns doar cei mai buni sportivi ai României. Felicitări, dragilor! Felicitări și antrenorilor voștri! Vă mulțumim și vă susținem mai departe!”, a completat fosta mare canotoare, pe rețeaua de socializare.

Nadia Comăneci explică de ce a pierdut Ana Bărbosu bronzul la gimanstică, după o contestație a americanilor