Elrajtolt az érettségi: a lényeg, hogy szabadon beszéljenek egy ismeretlen szövegről

Elrajtolt az érettségi: a lényeg, hogy szabadon beszéljenek egy ismeretlen szövegről

Néhányan még Bocskai-nyakkendőt is kötöttek, de a legtöbb végzős fehér ingben vagy öltönyben jelent meg vizsgázni a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban hétfőn reggel. Délelőtt még többen álldogáltak a főépület első emeletének folyósóján sorukra várva, hiszen

egyszerre csak öt diák mehetett be vizsgázni névsor szerint.

Volt, aki egy könyvet bújva várakozott, más az ajtó mellett álldogált csendben. A folyósón állók izgatottan fogadták a teremből kijövő társaikat, akik már túl voltak az érettségi vizsga első jelenetén. A várakozók fel-felszusszantak, látva, hogy „túl lehet élni” a románnyelvkészség-felmérőt is.

„Nem tűnt nehéznek a feladat”

Farkas Hunor Árpád is már megkönnyebbülve mesélte a Székelyhonnak, milyen szöveget húzott ki néhány perccel korábban. „Egy kritikai szöveg volt Mihai Zamfirtól, amelyben elmagyarázza, hogy Ion Creangă hogyan lépett be az irodalomba negyvenévesen, és hogy ez milyen nehéz volt neki. Számomra nem tűnt nehéznek, mert az objektív szöveg alapján könnyű volt meghatározni, miről is szól” – magyarázta az érettségiző. Úgy véli,

kell egy kis tapasztalat és nyelvi készség is ahhoz, hogy jól sikerüljön a román szóbeli, de véleménye szerint erre a vizsgára egy hét alatt fel lehet készülni.

Az írásbeli már nem olyan könnyű, de attól sem fél túlságosan.

Dénes Ingrid is mosolyogva közölte, hogy sporttal kapcsolatos szöveget kapott, Szabó Gabriella egykori atlétáról szólt. Kérdésekre kellett válaszolnia azzal kapcsolatban, hogy mi volt az író célja a szöveggel. Mint mondta,

eleinte nagyon izgult, de a vizsgáztatók kedvesnek bizonyultak, nyugtatták,

végül tapasztalt felhasználói tudásszintet állapítottak meg nála is.

A kommunikációs, nyelvi és digitális készségtesztek esetében ugyanis nem jegyeket vagy megfelelt/nem felelt meg minősítéseket kapnak, hanem a vizsgáztatók egy általános skálának megfelelő fogalmakkal jelzik a diákok tudásszintjét:

középhaladó, haladó és tapasztalt felhasználói tudásszinteket állapíthatnak meg.

A vizsgázóknak azt tanácsolják, ne olvassák fel, amit leírtak a vázlatba, miután megkapták a szöveget, hanem beszéljenek szabadon, és fejezzék ki magukat természetesen, de ne feledkezzenek meg a hivatalos keretekről sem.

Mikor sikeres az érettségi?

Abban az esetben tekinthető sikeresnek az érettségi vizsga, ha a diák teljesítette a készségfelmérő (szóbeli) vizsgákat, az összes írásbeli tesztet, és mindegyikből legalább 5-öst ért el, de az írásbeli vizsgák átlaga legalább 6-os.

A végzősök román nyelvű kommunikációs készségeit június 17–19. között mérik fel, az anyanyelvű kommunikációs készségeket június 19-én és 20-án, a digitális készségeket 19–21. között, az idegennyelv-ismeretet pedig 25–27. között.

Az írásbeli vizsgák is a román nyelv és irodalommal kezdődnek július 1-jén, a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból június 2-án, a választott tantárgyból június 4-én, anyanyelvből június 5-én írásbeliznek. Az idei érettségi vizsga nyári szakaszában országszinten több mint 134 ezer érettségiző (119 ezer a jelenlegi, 15 ezer az előző évfolyamokból) jelentkezett a vizsgákra – tájékoztat a Edupedu.ro oktatási portál.

Please follow and like us:
Pin Share