Elveția obține o victorie impresionantă cu 3-1 împotriva Ungariei în al doilea meci de la EURO 2024

Elveția și-a început campania la EURO 2024 cu o victorie remarcabilă, învingând Ungaria cu 3-1 în al doilea meci din Grupa A. Golurile elvețienilor au fost marcate de Kwadwo Duah, Michel Aebischer și Breel Embolo, sâmbătă seara, în fața unui public entuziast.

Debut în forță pentru Elveția

Atacantul Kwadwo Duah a deschis scorul pentru Elveția în minutul 12, după o pasă genială a lui Aebischer, care a spart apărarea maghiară. Inițial, golul a fost anulat pentru ofsaid, dar decizia a fost schimbată după o verificare VAR, confirmând primul gol internațional al lui Duah pentru echipa sa.

Kwadwo Duah, născut la Londra, a deschis scorul pentru Elveția după doar 12 minute. (Foto: Getty)

Aebischer și-a adăugat și el numele pe lista marcatorilor chiar înainte de pauză, când a trimis un șut curbat superb, punând Elveția într-o poziție confortabilă de control.

Reacția Ungariei

Ungaria, care a impresionat în calificări sub conducerea antrenorului italian Marco Rossi, a revenit cu forțe proaspete după pauză. În minutul 66, Barnabas Varga a oferit o speranță echipei sale, marcând cu o lovitură de cap din centrarea perfectă a lui Dominik Szoboszlai.

Asigurarea victoriei

Deși Ungaria a exercitat presiune în ultimele minute ale meciului, Elveția a reușit să reziste și să își mențină avantajul. În timpul prelungirilor, Embolo a profitat de o eroare defensivă a ungurilor, marcând al treilea gol al echipei sale și sigilând astfel victoria. Acest rezultat plasează Elveția la egalitate de puncte cu Germania, care a învins Scoția cu 5-1 în meciul de deschidere al grupei.

Această victorie oferă Elveției un start excelent în turneu, demonstrându-și abilitățile și determinarea. Echipa elvețiană va căuta să continue pe această traiectorie pozitivă în meciurile viitoare, având acum un moral ridicat și un loc promițător în clasamentul grupei. De cealaltă parte, Ungaria va trebui să regândească strategia pentru a-și maximiza șansele de calificare în fazele eliminatorii ale competiției.