Erling Haaland, declarație fără menajamente după scandalul provocat în meciul cu Arsenal

Erling Haaland a reacționat după gestul său din meciul cu Arsenal. Atacantul norvegian l-a lovit atunci pe adversarul său, Gabriel, cu mingea direct în cap, la finalul partidei. Acum, acesta a declarat că astfel de lucruri se pot întâmpla când tensiunea este extrem de ridicată.

Erling Haaland, prima reacție după scandalul din meciul cu Arsenal

Arsenal s-a apărat eroic în meciul cu Manchester City, deși a jucat în 10 oameni o repriză întreagă. Trossard a fost trimis la vestiare după ce a primit al doilea cartonaș galben, la scorul de 2-1 pentru tunari.

Echipa lui Pep Guardiola a atacat în valuri în partea secundă, însă Arsenal a reușit să reziste până în minutele de prelungire. John Stones a egalat după o fază fixă, însă tensiunea de pe teren s-a amplificat și mai mult. Cetățenii au fost deranjați de stilul ultra-defensiv practicat de echipa lui Mikel Arteta.

Erling Haaland a fost extrem de nervos la finalul meciului. S-a luat la ceartă cu antrenorul celor de la Arsenal, Mikel Arteta, căruia i-a zis: „Rămâi umil”. După golul egalizator, a luat mingea în mână și a aruncat-o în capul lui Gabriel. Acum și-a explicat gestul, însă nu și-a cerut scuze.

„În toată intensitatea din momentul acela s-au întâmplat lucruri. Ce se întâmplă pe teren, rămâne pe teren. Așa e”, a declarat Erling Haaland, conform jurnalistului britanic Joe Bray, citat de Daily Mail.

Erling Haaland: “In the heat of the moment things happened in that game. What happens on the pitch, stays on the pitch. That’s how it is…” [via @_joebray] https://t.co/TVA42VffsU

— City Xtra (@City_Xtra) October 9, 2024

Și după gol, Haaland a făcut un gest urât față de jucătorii de la Arsenal. Imediat după ce tunarii au repus mingea în joc, atacantul norvegian a intrat cu toată forța în Partey, deși balonul era mult departe. El nu a fost sancționat de arbitru, în mod inexplicabil.

„Face parte din fotbal, face parte din sport. După meci, toate astea dispar și mergem mai departe. Asta e tot”, a spus Mikel Arteta după meciul cu Manchester City.

Haaland doboră record după record la Manchester City

Haaland are parte de un început de sezon incredibil. În primele 7 meciuri din Premier League, norvegianul a înscris 10 goluri și este golgheterul campionatului. În stagiunea precedentă, a punctat de 27 de ori și are toate șansele să își bată recordul.

El a fost transferat de Manchester City de la Borussia Dortmund în 2022 pentru doar 60 de milioane de euro. Multă lume îl consideră cel mai bun vârf din fotbalul mondial. Se bate pentru această titulatură cu Kylian Mbappé.