Erling Haaland, omul-record! A intrat în istoria naționalei după „dubla” din meciul Norvegia – Slovenia

Norvegia a primit vizita Sloveniei, în etapa cu numărul 3 din această ediție a Nations League. Scandinavii s-au impus cu scorul de 3-0, iar golurile au fost reușite de Erling Haaland și Alexander Sorloth.

Erling Haaland a marcat de două ori pentru Norvegia și a intrat în istorie

În urma „dublei”, atacantul lui Pep Guardiola de la Manchester City a intrat în istoria naționalei Norvegiei și a mai trecut un record în dreptul numelui său.

Erling Haaland a devenit golgheterul all-time al Norvegiei, cu 34 de goluri marcate în 36 de apariții. El l-a depășit pe legendarul vârf Jorgen Juve, care reușise să puncteze de 33 de ori pentru naționala scandinavă.

Cum a marcat Erling Haaland în Norvegia – Slovenia 3-0

La prima reușită în poarta Sloveniei, în minutul 7, Erling Haaland a îndeplinit o simplă formalitate. Atacantul a reluat în plasă, după ce Jan Oblak a respins greșit în lateral un șut puternic trimis de Berge de la mare distanță.

La cel de-al doilea gol, cel înscris în minutul 62, Haaland a primit o pasă în interiorul careului de la Alexander Sorloth și a șutat puternic, direct în poarta slovenilor.

Situația din clasament după Norvegia – Slovenia 3-0

În urma acestei victorii, Norvegia s-a distanțat în fruntea grupei 3 din Liga B a Nations League, având 7 puncte acumulate după 3 jocuri.

În celălalt meci al grupei, Austria a învins Kazahstan, scor 4-0, și a urcat pe poziția secundă, cu 4 puncte. Pe locul 3 se află Slovenia, cu 4 puncte, în timp ce Kazahstan are doar un punct și ocupă ultima poziție.

Erling Haaland, omul-record și în Premier League

În luna septembrie, norvegianul Erling Haaland a marcat în derby-ul Manchester City – Arsenal și a egalat un record fabulos deținut de portughezul Cristiano Ronaldo.

El a bifat 100 de goluri marcate în doar 105 partide disputate în tricoul lui City. Portughezul Cristiano Ronaldo reușise același număr de goluri în 105 partide jucate la Real Madrid.