Euro 2024: Anglia – Slovacia 2-1. „Three Lions” i-au bătut de le-au mers fulgii „șoimilor” slovaci

RMAG news

UPDATE: Anglia a câștigat cu 2-1 împotriva Slovaciei, după golurile marcate de Bellingham în minutul 90+5 și Kane în minutul 91, egalând și întorcând scorul după ce Schranz a deschis scorul pentru Slovacia în minutul 25.

UPDATE: Minutul 25: Gol Slovacia! Schranz înscrie după un contraatac superb al slovacilor! Scăpat singur cu Pickford și urmărit de Guehi, jucătorul de la Slavia Praga și-a păstrat calmul și a trimis mingea peste linia porții.

După ce au trecut fără probleme de faza grupelor, călătoria Angliei pentru gloria Euro 2024 intră acum în faza eliminatorie, cu un meci împotriva Slovaciei programat, diseară, de la ora 19.00. Echipele se vor întâlni la Gelsenkirchen, pe Auf Schalke, iar în joc este un loc în sferturile de finală.

Anglia se întoarce în Gelsenkirchen, după ce au început aici campania de la Euro cu o victorie împotriva Serbiei.

„Leii” au nevoie, ca să treacă mai departe, să-și îmbunătățească recordul de meciuri fără înfângeri împotriva Slovaciei, având în vedere că au câștigat cinci din cele șase întâlniri dintre cele două. Singura dată când nu au câștigat a fost la Euro 2016, scor 0-0, în faza grupelor.

Slovacii au obținut doar un punct ultimele două meciuri, pierzând în fața Ucrainei și remizând 1-1 cu România. Au reușit să treacă mai departe terminând pe locul trei în Grupa E.

Deși este puțin probabil să fie titular după o pauză atât de lungă, fundașul stânga englez, Luke Shaw, este la dispoziția selecționerului pentru meciul de diseată. Revenirea lui este oportună, având în vedere că Kieran Trippier, înlocuitorul său, și mijlocașul Declan Rice s-au antrenat separat de în mijlocul săptămânii. În același timp, Anthony Gordon de la Newcastle United a suferit câteva răni minore după ce a căzut de pe bicicletă, dar ar trebui să fie totuși apt de joc.

Phil Foden, revenit din Anglia fiind învoit pentru nașterea copilului său, ar putea fi și el din nou în formula de start. La fel și căpitanul Harry Kane va fi mai mult ca siur titular în linia de atac a Angliei.

Echipa Slovaciei nu pare să se schimbe prea mult, astfel că portarul Martin Dubravka, fundașul central Milan Skriniar și metronomul din mijlocul terenului Stanislav Lobotka ar trebui să formeze din nou coloana vertebrală a acesteia. Lobotka va fi susținut de Ondrej Duda și Juraj Kucka, în timp ce fie David Strelec, fie atacantul de la Boavista Robert Bozenik vor fi cel mai probabil însoțiți de Lukas Haraslin și Ivan Schranz în atac.

Echipe probabile

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Mainoo, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane

Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Bozenik, Haraslin.