Euro 2024: Germania – Danemarca 2-0. Oprește cineva Germania?

RMAG news

UPDATE: Germania, gazda EURO 2024, a triumfat cu 2-0 împotriva Danemarcei în optimile turneului final, datorită golurilor marcate de Kai Havertz în minutul 53 și Jamal Musiala în minutul 68.

Al doilea meci din optimile de finală ale Euro 2024 va avea loc sâmbătă, de la ora 22.00, aducând în fața gazdei, Germania, pe Danemarca, pe stadionul Signal Iduna Park din Dortmund.

Germania, condusă de Julian Nagelsmann, a dominat Grupa A, terminând pe primul loc și obținând astfel un parcurs facil în rundele avansate ale turneului. Nemții au câștogat primele două meciuri împotriva Scoției și Ungariei, asigurându-și calificarea înainitea jocului cu Elveția.

Germania și-a asigurat primul loc în grupă la Euro 2024 după ce Niclas Fullkrug a marcat un gol în prelungiri contra Elveției, și a evitat la limită o întâlnire extrem de dificilă în optimi, cu campioana en-titre, Italia.

„Panzerele” au acumulat o serie de șapte meciuri neînvinse în 2024, câștigând cinci dintre ele și remizând în alte două. Dacă vor trece de Danemarca, următoarea întâlnire ar putea aduce un sfert de finală împotriva Spaniei sau Georgiei.

Pe de altă parte, Danemarca a reușit să se califice în fazele eliminatorii la două turnee consecutive de Euro pentru prima dată în istoria lor. Echipa lui Kasper Hjulmand va trebui să-și ridice nivelul de joc pentru a face față „Manschaft-ului”.

Ambele echipe se confruntă cu absențe importante din cauza suspendărilor. Germania va fi fără Jonathan Tah în apărare din cauza cartonașelor galbene, iar Antonio Rudiger, partenerul său de apărare obișnuit, se confruntă cu probleme fizice. Se speră că va fi apt pentru meci. În caz contrar, Robin Koch și Waldemar Anton sunt opțiuni de rezervă.

Danemarca va resimți lipsa lui Morten Hjulmand din mijlocul terenului din cauza suspendării, dar au alternative precum Christian Norgaard, Mathias Jensen și Thomas Delaney pentru a completa echipa.

Echipe probabile

Germania: Neuer; Kimmich, Schlotterbeck, Rudiger, Mittelstadt; Kroos, Andrich; Musiala, Gundogan, Wirtz; Havertz

Danemarca: Schmeichel; Andersen, Christensen, Vestergaard; Bah, Hojbjerg, Delaney, Maehle; Eriksen; Hojlund, Wind