EURO 2024, record de autogoluri. Cele mai tari „tontogoluri” din istoria turneului final. Video

EURO 2024 a avut multe momente spectaculoase, iar reușitele în proprie poartă au totuși farmecul lor. FANATIK a realizat un top al celor mai tari autogoluri înregistrate la Campionatul European.

EURO 2024, record de autogoluri. Care au fost cele mai tari reușite în proprie poartă la Campionatul European

De-a lungul celor 17 ediții ale Campionatului European s-au înregistrat în total 30 de autogoluri. Multe dintre ele au fost extrem de importante și spectaculoase. Lista completă poate fi urmărită aici.

7. Antonio Rudiger (Germania – Scoția 5-1). Fundaș central a fost extrem de ghionionist la meciul de deschidere al EURO 2024. A reluat cu o lovitură de cap în minutul 87 și a le-a oferit scoțienilor golul de onoare.

6. Samet Akaydin (Turcia – Portugalia 0-2) – Este unul dintre cele mai amuzante autogoluri din istoria turneelor finale, mai ales că Akaydin nu era presat de absolut niciun jucător și putea rezolva faza fără probleme. A găsit cea mai proastă soluție posibilă.

Cine rămâne în istorie cu primul autogol la Campionatul European

5. Anton Ondrus (Cehoslovacia – Olanda 3-1). Este primul de la Campionatul European. Autogolul lui Ondrus din meciul Cehoslovacia – Olanda a trimis meciul în prelungiri, într-un moment în care „Portocala Mecanică” a lui Cruyff era condusă cu 1-0 în minutul 74. Cehoslovacia avea să câștige cu 3-1 după 120 de minute.

4. Donyell Malen (Olanda – Austria 2-3). Pe locul patru în top se înscrie un alt autogol de la EURO 2024. Este vorba despre „reușita” de excepție a jucătorului Borussiei Dortmund, care i-a ajutat în cele din urmă pe austrieci să câștige grupa.

Pedri, autogol în stilul lui Bănel Nicoliță în Spania – Croația la EURO 2021

3. Pedri (Spania – Croația 5-3) – va rămâne cu siguranță un autogol antologic, care seamănă foarte mult cu „reușita” lui Bănel Nicoliță de pe Santiago Bernabeu. Din fericire pentru starul lui Barcelonei, echipa sa reușeau să se califice la penalty-uri în sferturile de finală ale EURO 2021.

2. Jorge Andrade (Portugalia – Olanda 2-1). Un alt autogol spectaculos a avut loc la EURO 2004 în semifinala dintre Portugalia și Olanda. Lusitanii au trăit finalul de meci cu emoții după ce Jorge Andrade și-au lobat superb propriul portar. S-a terminat însă 2-1 pentru Portugalia lui Cristiano Ronaldo. Golul poate fi urmărit la minutul 08:40.

Matt Hummels (Germania – Franța 0-1) – primește fără doar și poate titlul pentru cel mai frumos autogol din istoria Campionatului său. Execuția a fost extrem de spectaculoasă și s-a dovedit a fi decisivă în duelul dintre Germania și Franța din grupele EURO 2021. Golul poate fi urmărit în video-ul de mai jos la minutul 03:00.

În concluzie, ca să glumim puțin, autogolul este golgheterul Campionatului European din Germania cu nouă reușite, urmat pe locul doi de nu mai puțin de șase jucători, toți cu trei goluri marcate: Cody Gakpo (Olanda), Harry Kane (Anglia), Georges Mikautadze (Georgia), Jamal Musiala (Germania), Dani Olmo (Spania), Ivan Schranz (Slovacia).