Ezek a szakmák érdeklik leginkább a pályaválasztás előtt álló fiatalokat

Ezek a szakmák érdeklik leginkább a pályaválasztás előtt álló fiatalokat

Orvos, építész, dizájner, jogász, kozmetikus, fodrász, eladási ügynök, újságíró – néhány szakma azok közül, amelyekbe közelebbi betekintést nyerhettek a kézdivásárhelyi középiskolás fiatalok május utolsó hetén.

A tizedik alkalommal megszervezett hetet évről évre egyre nagyobb érdeklődés övezi, idén is több száz diák jelentkezett be előzetesen a bemutatókra, amelyet különböző helyszíneken tartottak,

többek között a kórházban, inkubátorházban, bíróságon, kozmetikában, vállalkozások székhelyein, de építőtelepen is.

Választ kaptak a kérdésekre

Látogatásunkkor éppen az inkubátorházban tartott előadást Kicsid Béla értékesítési szakember a 24 tagot számláló társaságnak, akik a város három különböző iskolájából jelezték érdeklődésüket a szakma iránt.

A bemutató rendkívül interaktív volt: a fiatalok gátlások nélkül kérdeztek arról, hogyan lehet valaki sikeres az eladásban, a csoportkoordinációban, milyen tanulmányok és adottságok szükségesek hozzá, és mennyire lehet anyagilag önálló az, aki ezt a szakmát választja magának.

Csicsó István vállalkozó az értékesítői és orvosi szakmai bemutatónál is mentorként képviselte a Rotary Klubot. Mint mondta, az egészségügyi pálya iránt 55-en érdeklődtek, a diákoknak lehetőségük nyílt a különböző kórházi osztályokon való látogatásra, az orvosok napjának végigkövetésére, de emellett majdnem mindegyik szakmát megismerhették, ami a város környékén elérhető.

Ezzel is azt szeretnénk elérni, hogy itthon egy közösséget, egy erős generációt tudjunk segíteni abban, hogy rálátást kapjanak a szakmákra, és majd jól válasszanak”

– fogalmazott.

Jól fizető hiányszakma

A bemutatott szakmák nem csak elérhetők Kézdivásárhelyen és környékén, több közülük betöltetlen állásokat is kínál. A magas érdeklődésre való tekintettel Dobolyi Tünde ügyvédnőt és klubtagot kérdeztük a jogi szakterületen elérhető lehetőségekről, hiszen a hozzá kapcsolódó előadásra 53-an jelentkeztek.

Mint kiderült, hiány van bírósági jegyzőkből és tolmácsokból is, kiváltképp Kézdivásárhelyen,

ahol a román-magyar fordítás alapvető szolgáltatásként kellene működjön, és bár a bíróságon javarészt helyiek dolgoznak, de többen közel állnak a nyugdíjkorhatárhoz. Aki jelenleg tolmácsol a bíróságon, szintén az időskor miatt vonul vissza, így az állás üresen áll.

Dobolyi Tünde szerint annak, aki elvégzi a jogi egyetemet és tolmácsnak áll, jelentősen könnyebb dolga van egy ilyen területen, tekintve, hogy a szaknyelv ismeretével nagy előnyre tesz szert.

Azonban elég csak egy érettségi diploma is ahhoz, hogy fordítói vizsgára jelentkezzen bárki a CulturaData honlapján,

hiszen az írott anyagok, ítéletek és vádiratok fordítására is szükség van, azonban egy tolmács előtt jóval szélesebb a paletta, és vélhetően az állásra való pályázásnál is előnnyel indul.

A bemutatón egyébként a kézdivásárhelyi bíróság elnöke is szólt a fiatalokhoz, kitérve a szakma legapróbb részleteire, a lépcsőfokaira, anyagi vonzatára is, kötetlenül. A végső következtetés az volt, hogy bár szükséges a szakirányú végzettség, érdemes a szakma szépsége, valamint az anyagi önállóság miatt is bevállalni a jogi pályát.

Megoszlott az érdeklődési kör

Az eseménysorozatot Barta Vilmos vállalkozó kezdeményezte az udvarhelyi mintára ezelőtt tíz évvel, a rotary klubos elnöksége alatt. Az egész hetes tapasztalatai szerint

a legnépszerűbb szakterületek sorrendben a következők voltak: orvos, jogász, fodrász, értékesítési szakember, vendéglátó.

Összesen 646-an jelentkeztek a programra, ténylegesen azonban 358 diák vett részt, de ez még mindig növekedést mutat a tavalyihoz képest, amikor 280 személy jött el.

„Ha valaki tizedikes korától részt vesz három évig ezeken az alkalmakon, akkor akár hat szakmába is közelebbi betekintést nyerhet ez idő alatt. Úgy gondoljuk, ez bizonyos szinten megkönnyítheti majd a választást” – vélekedett Barta Vilmos, aki szerint ez is egy módszere annak, hogy elkerülhető legyen a fiatalok kudarcélménye.