Fákat kell kivágni az autópálya-építéshez: lezárják a forgalmat napközben az Olt völgyén

Fákat kell kivágni az autópálya-építéshez: lezárják a forgalmat napközben az Olt völgyén

Grindeanu közölte, a Nagyszeben-Piteşti autópályaszakasz megépítéséhez elengedhetetlenül szükséges az erdőirtás, és mivel nagyon magas,

akár 70 métert is elérő fákról van szó, ezek kidöntése veszélyeztetné az országúton közlekedők életét.

Ezért az Olt-völgyén napközben lezárják a forgalmat július 8-a és augusztus 9-e között – ismerteti az Agerpres.

A teljes nappali útlezárásra a Déli-Kárpátokat Nagyszeben és Pitesti között átszelő A1-es autópálya mintegy 30 kilométeres – a Szeben megyei Bojca (Boita) és a Valcea megyei Cornetu-kolostor – közötti második szakaszának építése miatt van szükség. Az építőtelep előkészítése ugyanis erődirtással jár.

A fák kivágására megvannak a szükséges engedélyek, de a nagy, az akár 70 méter magasságban végzett munka során bármikor előfordulhat, hogy a kidöntött fák az úttestre esnek, így ennek a munkának az elvégzéséhez elkerülhetetlen a forgalom leállítása”

– magyarázta a tárcavezető.

Hozzátette: a 7-es főutat a július 8-ától kezdődően augusztus 9-ig zárják le a nappali órákban, éjszakánként pedig mindig megnyitják a forgalom előtt. Az igénybe vehető alternatív közlekedési útvonalakat a romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) fogja a napokban kijelölni.

„Számítok rá, hogy lesznek »hozzáértők«, akik bírálni fogják ezt az intézkedést, de nincs más megoldás. Ha autópályát akarunk, akkor ezeket a munkálatokat el kell végezni” – szögezte le Grindeanu.
Romániában 2020-ban kezdték építeni az első, Erdélyt az Ókirálysággal összekötő, a Kárpátokat átszelő 123 kilométeres autópályát Pitesti és Nagyszeben között.

Eddig 13 kilométernyi részt adtak át forgalomnak Szeben megyében.

A Bukarestet a magyar határral (Nagylak II. – Csanádpalota átkelőnél) összekötő A1-es sztráda részét képező autópályaszakasz a Bojca-Cornetu térségben a DN7-es főúttal és a 200-as vasúti fővonallal együtt az Olt völgyén fog haladni – írja az MTI.

Ez az útvonal a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) 4-es folyosójának része, a legforgalmasabb a Kárpátokat átszelő tranzitútvonalak közül. Az Olt völgyén keresztül vezető 7-es országutat – a 2022-es forgalomszámlálási adatok szerint – naponta átlagosan több mint 10 ezer jármű veszi igénybe.

A közlekedési miniszter elmondta, hogy a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR) és a rendőrség tájékoztatni fogja a lakosságot az alternatív útvonalakról, amelyeken a nappali órákban közlekedhetnek az Olt-völgye helyett. Az út éjszakánként járható lesz – tette hozzá Grindeanu.