Fanii Austriei vor să joace în sferturile de finală la EURO 2024 cu România: „E foarte posibil!”. Video

Fanii Austriei țin pumnii naționalei României la meciul împotriva Olandei de la Munchen. După ce au învins „Portocala Mecanică” în grupe cu 3-2, suporterii sunt convinși că echipa lor nu va avea nicio problemă cu Turcia și se va califica.

Fanii Austriei, convinși că vor juca împotriva României în sferturile de finală la EURO 2024

Reporterii FANATIK au fost prezenți pe străzile din Munchen înainte de meciul dintre România și Olanda și le țin pumnii jucătorilor lui Edi Iordănescu. De ce? Austriecii preferă să întâlnească România în sferturile de finală în detrimentul Olandei.

Fanii austrieci sunt foarte siguri că naționala lor va învinge Turcia în ultimul meci din optimile de finală ale Campionatului European: „E foarte posibil. Suntem aici pentru România!

Așteptăm să jucăm cu voi pentru că noi vom câștiga în fața Turciei. Așa că vom juca împotriva României”, au susținut sus și tare trei suporteri veniți din Austria.

Suporterii naționalei Austriei au fost impresionați de evoluția României la EURO 2024: „Sunteți foarte, foarte buni și sunt sigur că va fi un meci foarte frumos. Ați jucat foarte bine împotriva Ucrainei”.

Întrebați dacă știu vreun jucător român, simpaticii austrieci care se delectau cu o bere au exclamat în cor: „Hagi! Drăgușin!”. Au continuat apoi petrecerea înainte de meciul cu Turcia care se dispută de la ora 22:00.

Fanii Austriei nu ar trebui să fie așa de bucuroși să întâlnească România. „Tricolorii” au obținut o victorie de senzație la Viena

În urmă cu doar trei ani și ceva, echipa națională a României reușea o victorie de senzație în fața Austriei în Liga Națiunilor, scor 3-2. A fost prima victorie pentru Mirel Rădoi în mandatul său de selecționer.

Denis Alibec deschidea scorul împotriva Austriei, care egala prin Baumgartner. Dragoș Grigore a adus-o din nou pe  România în avantaj după o execuție spectaculoasă, în timp ce Alex Maxim a dus scorul la 3-1. Austriecii nu au mai reușit pe final decât să reducă din diferență cu 10 minute înainte de final prin Onisiwo.

România și Austria vor avea însă o misiune dificilă împotriva naționalei Olandei, respectiv Turciei în optimile de finală la Campionatul European. Rămâne de văzut dacă duelul din 2020 se va reedita într-o confruntare în sferturile de finală la acest turneu final.

Articol realizat cu sprijinul VODAFONE, partener de conectivitate al FANATIK la Euro 2024.