FCSB a cucerit Supercupa României

RMAG news

FCSB a cucerit Supercupa României la fotbal, după ce a învins formaţia Corvinul Hunedoara, cu scorul de 3-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul Steaua din Bucureşti.

FCSB, campioana en titre, a obţinut primul trofeu al sezonului graţie golurilor marcate de David Miculescu (21), Marius Ştefănescu (52) şi Luis Phelipe (80).

FCSB şi-a trecut în palmares al şaselea său trofeu al Supercupei, după cele din 1994, 1995, 1998, 2001, 2006 şi 2013.

Corvinul, echipă de ligă secundă care a câştigat Cupa României în sezonul trecut, a început curajos şi a avut două ocazii de gol în primele zece minute, prin Roger (3), cu un şut la colţul scurt respins de Vlad, şi prin Neacşa (10), care a tras peste poartă de la distanţă.

FCSB a deschis scorul la prima sa ocazie (21): Alhassan a tras la poartă din centrul careului, Lefter a respins, iar Miculescu a reluat în plasă.

Hunedorenii au mai ratat prin Sergiu Buş (24), care a şutat la colţul scurt şi a obţinut un corner. Iacob (37) a şutat peste poartă, iar Manolache (38) a irosit cea mai mare ocazie a oaspeţilor, ratând devierea din 7 metri.

Până la pauză, Radaslavescu (43) a tras şut din unghi, dar Lefter a respins. Neacşa (45+2) a expediat un şut de la 18 metri, puţin pe lângă poartă.

În repriza secundă, Ştefănescu a marcat primul său gol în tricoul echipei bucureştene (52), cu un şut la colţul lung, după o minge aşezată de Popa. Fostul jucător al echipei Sepsi OSK a mai ratat două situaţii singur cu portarul (72, 90).

Al treilea gol al bucureştenilor a fost reuşit de brazilianul Luis Phelipe (80), care a reluat în plasă mingea respinsă de Lefter la şutul lui Musi.

The post FCSB a cucerit Supercupa României appeared first on Cotidianul RO.