FCSB, remiză cu Sparta Praga în turul trei preliminar al Champions League, scor 1-1

FCSB a încheiat la egalitate, scor 1-1, cu Sparta Praga pe stadionul Letna din capitala Cehiei, în prima manșă a turului 3 preliminar al Champions League.

Campioana României a remizat cu Sparta Praga, scor 1-1

Campioana României a avut o ocazie incredibilă încă din minutul 5, când Alex Băluță a centrat din marginea careului, însă mingea a fost respinsă de Vindahl.

În minutul 61, FCSB a marcat primul gol. Dawa a trimis mingea cu capul în poartă, după un corner. A fost singurul moment în care Campioana României a condus Cehia.

În minutul 78, Sparta Praga a egalat scorul, după ce Olatunji a trimis mingea în poartă, după o lovitură de colț și o ieșire nereușită a lui Ștefan Târnovanu.

În minutul 90+3, Sparta înscrie din nou, conducând astfel partida. Cehii nu s-au bucurat prea mult, întrucât golul a fost anulat.

Calificarea se va juca săptămâna viitoare, după ce FCSB a remizat cu Sparta Praga, scor 1-1.

Echipa calificată în play-off-ul Ligii Campionilor o va întâlni pe formația calificată din Malmo – PAOK, care se va decide în returul de la București.

Echipele de start

Sparta Praga: Vindahl – Vitik, Ross, Sorensen – Preciado, Laci, Karinen, Rynes – Birmancevic, Kuchta, Haraslin
Rezerve: Vorel, Surovcik, Imanil, Solbakken, Olatunji, Pavelka, Tuci, Danek, L. Sadilek, Pesek, Wiesner, E. Krasniqi.

Antrenor: Lars Friis

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Șut, Lixandru, Băluță – Olaru, Miculescu, Popa.
Rezerve: Vlad, Haruț, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Alhassan, Phelipe.

Antrenor: Elias Charalambous