FCSB și Corvinul aduc strălucire stadionului Steaua! Roș-albaștrii câștigă Supercupa României, primul mare trofeu al noii arene din Ghencea

FCSB și Corvinul Hunedoara s-au întâlnit în primul meci al noului sezon competițional. Roș-albaștrii au câștigat Supercupa României, după o victorie cu 3-0 în fața formației hunedorene. Cu 15.900 de suporteri prezenți, stadionul Steaua a fost martor la primul trofeu important câștigat pe această arenă de la reconstrucția din 2021.

Partida a început încă de dinaintea fluierului de start al arbitrului Florin Andrei. Peluza Nord s-a instalat în partea de… nord a stadionului și a afișat un banner imens: „Degeaba vă agitați, pentru noi nu existați. Sunteți surori printre frați!”.

În partea opusă a noii arene din Ghencea și-au făcut prezența în jur de 2.000 de ultrași ai Corvinului combinați cu mulți suporteri de la CSA Steaua, cele două galerii fiind înfrățite. Albaștrii au realizat o scenografie spectaculoasă.

Dacă pentru cele două galerii a reprezentat o premieră întâlnirea într-un meci direct, la fel s-a întâmplat și la capitolul echipamente. FCSB s-a prezentat la meci în haine noi, de culoare gri, cu mâneci de culoare portocalie și trei dungi pe centrul tricoului, care, împreună cu numele sponsorului, au format o cruce.

Elias Charalambous continuă și în acest sezon pe banca FCSB și a decis să-l introducă în echipa de start, dintre noii veniți, doar pe Marius Ștefănescu.

FCSB ia și Supercupa!

Corvinul lui Florin Maxim a demonstrat încă din startul meciului de ce a câștigat Cupa României, deși joacă în Liga 2, și a fost constant în apropierea careului lui Andrei Vlad.

Pe fundalul Peluzei Nord și a scandărilor acesteia – „Campionii României suntem noi!” – trupa lui Charalmbous s-a trezit din relaxarea zilelor de vacanță, pe care mulți fotbaliști încă nu le uitaseră, și a revenit în joc.

După 21 de minute, FCSB avea să deschidă scorul în urma unei faze de atac mai lungă a bucureștenilor. Ștefănescu a primit în careu de la Nana Antwi, la rândul său i-a scos mingea lui Baba Alhassan, care a șutat puternic, însă portarul Lefter a respins în primă fază, dar la post a fost David Miculescu și a reluat cu capul în poarta goală.

Într-o atmosferă de meci mare creată de ambele galerii, câștigătorii Cupei României au ajuns din nou, în minutul 24, la poarta lui Andrei Vlad, care a scos cu greu șutul la colțul scurt al lui Sergiu Buș, noul transfer al hunedorenilor. Până la pauză, roș-albaștrii au părut amorțiți, în ciuda golului marcat de Miculescu, și Corvinul a mai trecut pe lângă o șansă de egalare prin Manolache.

Contrar jocului anost practicat în prima repriză, cea care a marcat și în partea secundă a fost tot FCSB. Debutantul Marius Ștefănescu (52) a prins un șut frumos la colțul lung, fără nicio șansă pentru Lefter.

Ghencea strălucește! FCSB câștigă a 7-a sau a 3-a Supercupă a României?!

Roș-albaștrii n-au mai lăsat garda jos și au controlat repriza a doua, însă fără a mai forța foarte mult, fiind deja la avantajul celor două goluri. Cu toate acestea, cu 10 minute înainte de final, Phelipe a stabilit scorul final, tot după o respingere a portarului Lefter în urma șutului lui Musi.

FCSB câștigă astfel Supercupa României. A 7-a sau a 3-a. Depinde fiecare cum simte palmaresul, singurul palmares împărțit în 3 în istoria fotbalului mondial. Vlad Chiricheș ridică „urecheata” deasupra capului. Jucătorii se pozează cu trofeul, blițurile aparatelor foto continuă să mențină strălucirea stadionului Steaua.

Suporterii părăsesc arena din cartierul Ghencea. Organizatorii se pregătesc să stingă nocturna. Bijuteria de 100 de milioane de euro se golește și se pregătește pe 3 august de un nou sezon anost de meciuri fără miză pentru CSA Steaua, în Liga 2.

Echipele de start de la FCSB – Corvinul 3-0

FCSB: A. Vlad – Antwi, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Alhassan, Lixandru, Radaslavescu – Ștefănescu, Miculescu, Băluță
Rezerve: R. Udrea – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Kiki, Edjouma, D. Popa, D. Toma, A. Musi, Ngezana, Phelipe, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Corvinul Hunedoara: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Hrezdac, Roger, Neacșa – Pîrvulescu, Buș, Ubbink
Rezerve: Blaga – Pop, Bradu, Hergheligiu, Chindriș, Campan, Lupu, Gîrbiță, Cărăruș
Antrenor: Florin Maxim