Fényes karrier és kiegyensúlyozott párkapcsolat: létezik a kettő együtt?

Fényes karrier és kiegyensúlyozott párkapcsolat: létezik a kettő együtt?

Az ambiciózus, de magányos generáció problémáit boncolgatta a Vibe Koli keretében Hevesi Krisztina szexuálpszichológus, egészségfejlesztő és Székely Levente, az Ifjúságkutató Intézet és az MCC Szociológiai Műhely vezetője. Kizárja egymást a karrier és az egészséges párkapcsolat? Inkább a munka vagy a család motiválja az erdélyi fiatalokat? Egy hosszú távú kapcsolatban hogyan lehet egyensúlyozni a kettő között? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresték a választ.

Becsapós randiappok

A szakmai ranglétrán való kapaszkodás a fiatalok többségnél abszolút prioritássá vált, a fennmaradt kevés időben ezért

kialakult az igény a gyors társkeresési módszerekre.

A randialkalmazások, az online csevegések átvették a személyes ismerkedés helyét, ami a pszichológus szemében az egyik legnagyobb gond.

„Arra várunk, hogy hazajöjjön a szerelem, miközben elvész a kifelé mozdulásra való motiváció” – fogalmazott Hevesi Krisztina, hozzátéve, hogy a társkeresők, amelyek főként a néhány alkalmas, testi kapcsolatteremtés céljából jöttek létre, ezzel együtt az emberek önbecsülését is próbára teszi. Ugyanis azt biztosan tudjuk, hogy abban a bizonyos alkalmazásban hányan „húztak jobbra”, kiknek voltunk szimpatikusak, azt azonban sosem tudjuk meg, hányan döntöttek amellett, hogy nem kíváncsiak ránk egy pár, az internetre feltöltött fotó alapján.

Nagyon veszélyes, bizonyos értelemben vett drog, mert sokan ezt használják önbizalom-erősítésre,

vagy éppen a felnőttfilmeket. Ezekkel levezetődnek az igények, de a legfontosabb dolgokat nem pótolják: a kötődést, az érintést, az érzéseket” – magyarázta a pszichológus.

A szociológus is hasonló szemlélettel közelítette meg a problémát. Székely Levente szerint az ipari társadalomban még az élesen szétválasztott időintervallumok (munka, szórakozás, pihenés) adtak keretet az ember életének, ma viszont az a természetes, hogy több dolgot próbálunk egy időben megélni, és ez gyakran zavart szül.

Az elköteleződés problémája

Legyen férfi vagy nő, mára a legtöbbek életében kiemelt cél a karrierépítés. A nők esetében azonban kifejezetten fontos az egyensúly megtartása Hevesi Krisztina szerint, ugyanis a „biológiai óra ketyeg”, ilyen szempontból az idővel vívott harcnak nagyobb tétje van, mint a férfiaknál. Ez lehet az egyik oka annak, hogy a fiataloknál feltűnően csökkent a gyermekvállalási kedv is.

Székely Levente egy kutatás eredményeit idézve elmondta, hogy a visszajelzések alapján a 15–29 éves korosztály fele úgy gondolja, a munka miatt bomlanak fel a párkapcsolatok, nehezebb elköteleződni, elmélyülni a kapcsolatban.

„Miért nehéz elköteleződni? Mert ha egyet választunk, az összes többiről lemondunk, és ez feszültséget gerjeszt” – fejtegette a kérdést a pszichológus.

Az internet korlátlan lehetőséget ígér, úgy tűnhet, a végtelenségig kereshetjük a tökéletes partnert, ám kevés az esélye, hogy megtaláljuk, ha egy illuzórikus buborékba ragadva mindig jobbat és jobbat szeretnénk.

Ennek a helyzetnek a kivetülése a situationship is, amely kifejezésnek egyébként aligha van magyar megfelelője: egyfajta „se veled, se nélküled” állapotot takar, ahol fennáll bizonyos romantikus viszony, de kizárólag elköteleződés nélkül. A szakemberek szerint ezekből az ingergazdaság szülte állapotokból kellene kilépni ahhoz, hogy egyensúly legyen a magánélet és karrier között.

Nálunk inkább a család a nyerő

Székely Levente néhány érdekes számmal is szemléltette a magyarországi és az erdélyi fiatalok (15–29 éves korosztály) közti éles különbséget. Így például a magyarországi megkérdezettek 27 százaléka a család, 29 százaléka a munka mellett döntene, ha csak az egyiket választhatná, míg az erdélyi magyarok 45 százalékban család mellett teszik le voksot, és csak 20 százalékuk választaná a karriert.

Ez az eltérés a szociológus szerint abból ered, hogy az erdélyiek más temperamentumban nőttek fel és szocializálódtak, de sajátos helyzetük okán erősebb a fiatalok közössége is, jobban kapcsolódnak egymáshoz, mint az anyaországban.

A kutatás szerint ugyanakkor a fiatalok 75 százaléka szerint akkor lesz egyszerű kapcsolatból párkapcsolat, ha már nem randiznak mással a felek.

A többség szerint az online ismerkedés nem működőképes, de azt is állítják, hogy ideális fizikai hely sem adott erre.

A fiatalok több mint fele úgy véli, a randialkalmazásokon a profilok fele hamis, és Hevesi Krisztina szerint ez a másik nagy gond, mert a társkereső így még inkább illúziót kelt, a lájkok felszínes örömforrássá válnak, és nemcsak ezzel saját magunkat, hanem a partnerünket is becsapjuk.

A tudatosítás az első lépés

Az ingergazdagság megfékezése a szakemberek szerint egyetlen személyen múlik: azon, akit az inger ér. Székely Levente úgy látja, a legtöbben tudatosítják magukban, hogy lépni kell, de egyfajta löketre várnak.

„Egy olyan világban élünk, amely a mi figyelmünkből, időnkből él, méghozzá rendívül jól.

Senki ne ringassa magát olyan illúziókba, hogy ez a világ segíteni fog minket abban, hogy helyesen döntsünk, ebben nekünk kell tudatosnak lenni”

– fogalmazott a szociológus.

Ezért Hevesi Krisztával közösen azt javasolja, álljunk meg, tegyünk egy lépést hátra. Így nyílhat esély arra, hogy valódi emberi tapasztalatot szerezzünk, és legyen idő érezni, de ami még fontosabb, értékelni minden mozzanatot, és ebből építkezni.

Ha nagyon megszokunk egyes ingereket, nemcsak igényelni fogjuk ezeket, hanem többre is vágyunk. A szakemberek azt tanácsolják azoknak, akik a szerelem és a karrier között próbálnak egyensúlyozni, egészséges párkapcsolatra és sikeres munkára vágynak, hogy a kitartásukat ne veszítsék el, szánjanak időt az igazi, fizikai ismerkedésre, a meglévő párkapcsolat minőségi ápolására.

Please follow and like us:
Pin Share