Figyelembe vették a lakossági javaslatok nagy hányadát is

Figyelembe vették a lakossági javaslatok nagy hányadát is

Közel egy éve annak, hogy aláírta a csíkszeredai önkormányzat a hargitai megyeszékhely általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére vonatkozó szolgáltatási szerződést a gyulafehérvári Total Business Land Kft.-vel. A projekt elkészítését egymillió lejes európai uniós támogatásból valósítják meg. Albert Sándort, Csíkszereda főépítészét arról kérdeztük, hogy

jelenleg hol tartanak a PUG kidolgozásával, melyek a következő lépések, és mikorra várható, hogy az önkormányzati képviselő-testület elé kerül a végleges változat.

„Elkészültek már a megalapozó szaktanulmányok, többek között a demográfiai, gazdasági, környezetvédelmi, szociológiai, műemlékvédelmi előtanulmányok. Elkészült továbbá, bár külön szerződéssel, a város topográfiai térképének aktualizálása. Mindezek alapján

a tervező elkészítette a PUG első olyan változatát, ami már tartalmazza azokat a változtatásokat, amelyekre az évek során tapasztalt problémák, és a városfejlesztési elképzelések miatt szükség volt”

– magyarázta a főépítész.

Hozzátette, ez egyelőre egy munkaközi változat, amelyet megelőzött még egy háromlépcsős közvita. Júliusban tartottak ugyanis egy szakmai közvitát, egy lakossági fórumot, és a vállalkozókkal is külön egyeztettek.

A közvitákat jegyzőkönyvbe vették, erről jelentés készült, amelyet majd az önkormányzati képviselő-testületnek jóvá kell hagynia.

„Most ott tartunk, hogy az igényelt és fenntartható módosításokat a tervező beilleszti a tervbe, majd ezt a változatot augusztus 28-ig kell leadja a városházának” – tudatta Albert Sándor a jelenlegi állást. Hozzátette, a határidőket tartották, ütemterv szerint halad a PUG frissítése.

Figyelembe vették a lakossági kéréseket

Az elmúlt időszakban közel kétszáz lakossági kérés, észrevétel érkezett a polgármesteri hivatalhoz, többnyire beltelkesítést igényeltek. „Ezeket feldolgoztuk, és több szakmai kritérium alapján pozitívan vagy negatívan bíráltuk el. Például

figyelembe vettük azt, hogy beltelekkel határos-e az adott terület, vagy a meglévő út-és közműhálózatra könnyen rákapcsolható-e, vagy éppen Natura 2000-es terület-e”

– osztotta meg Albert Sándor. Hozzátette, a kérések mintegy 70 százalékát pozitívan bírálták el. Kiemelte továbbá azt, hogy mivel lejárt a meghirdetett konzultációs időszak, most már nem fogadnak több kérést, mert így folyton újra kellene rajzolni a tervet, és nem tudnák időben befejezni.

Kisebb változások a korábbi PUG-hoz képest

Albert Sándor ugyanakkor elmondta, a frissítéssel csak kiküszöbölték a városfejlesztést hátráltató tényezőket, de nem lesznek jelentős eltérések a korábbi PUG-hoz képest. Ami módosulni fog, és erre külön övezeti rendezési terv (PUZ) is készült, az, hogy

a szécsenyi üdülőövezet többnyire lakóövezet lett, továbbá lesz egy 90 hektáros ipari parkja a városnak a Rét utcától észak-nyugatra fekvő területeken.

„Ez a város külterülete jelenleg, de szeretnénk ipari park részére kialakítani, hogy a beruházóknak lehessen felajánlani közművesített, út melletti, beépíthető telkeket, mert jelenleg ilyen nincsen, és emiatt sokszor veszítünk el beruházókat” – magyarázta a főépítész. Hozzátette, továbbá szeretnék csökkenteni a védett övezetek számát és felületét, ahol indokolatlan.

A jelenlegi PUG-ban hét védett övezet van, ahol az építkezési engedélyekhez külön műemlékvédelmi jóváhagyás szükséges”

– jegyezte meg. Ezért szeretnék megszüntetni a városközponti részen például a Kossuth Lajos utca, a Piac utca és a Szabadság-tér védett övezetét, és a hargitafürdői védett övezetet.

Az a bizonyos speciális 5 hektár

Rákérdeztünk arra az 5 hektáros területre is a Kalász lakónegyedi temető közelében, amelyet kénytelenek voltak belügyminisztériumi nyomásra speciális övezetté nyilvánítani. Albert Sándor ezzel kapcsolatban elmondta,hogy

ez a terület 2011 óta a Belügyminisztérium ügykezelésébe átadott román állami tulajdonú terület, egy speciális övezet, ami fölött építésügyileg nem rendelkezik a város. „Ez nem fog megváltozni, mert nem is tud.

Emiatt a terület miatt semmisítették meg a PUG-ot két évre – hangsúlyozta. Hozzátette:

ha a belügyminisztérium nyitott lenne a városvezetés akaratához közelíteni az álláspontját, akkor az 5 hektár kérdése megoldódna, és a központi övezettől távolabbi területen tudna a csendőrség saját célra bármilyen infrastruktúrát fejleszteni.

Fontosnak tartotta azt is kiemelni, hogy ha a városháza nem hajtotta volna végre a minisztériumi döntést, és nem veszi be a PUG-ba az 5 hektáros terület speciális besorolását, akkor

az elmúlt években egy érvénytelen városrendezési tervvel nem lehetett volna sem lakást, sem tömbházat vagy ipari csarnokot építeni sehol a városban.

A városháza nyáron ismételten hivatalos átiratban kérte a minisztériumot, hogy cserélje el ezt a területet egy másikra, vagy – egy kevésbé kívánatos megoldásként – a fölös területet adják át a városnak. Ezen álláspont mellett a városháza határozottan kitart.

Következik az engedélyeztetés

A jelenlegi PUG-hoz két év kellett, míg a szakhatósági engedélyeztetéseket megszerezte a város, Albert Sándor bízik abban, hogy ezúttal felkészültebbek és elégséges lesz ehhez egy év. Amikor ugyanis hozzáfogtak a PUG frissítéséhez, már felvették kapcsolatot minden jóváhagyó szervvel, intézménnyel, hogy jelezzék, mit szeretnének beépíteni a készülő tervekbe, hogy ne utólag közöljék a problémáikat. A végleges PUG-hoz ugyanis számos szakhatóság jóváhagyása szükséges.

Az új általános rendezési tervet már digitális rendszerben (GIS – geoinformációs rendszer) készítik el, hogy akár online is követhető legyen egy-egy parcella beépíthetőségi szabályozása.

Lefektetik a következő évtized építési szabályait

„A jelenlegi PUG jó alapot ad az új városrendezési tervnek, amelyben arra törekszünk, hogy kiküszöböljük az esetleges anomáliakat, rendellenességeket, figyelembe véve az elmúlt évtized tapasztalatait.

Az új PUG-gal rendezni, korrigálni tudjuk a bel- és kültelekhatárokat, ugyanakkor lefektetjük a következő évtized lakhatási és fejlesztési területeit, szabályait. A folyamat fontos állomásai voltak a szakmai szervezetekkel, a lakossággal és a vállalkozói szférával tartott közviták, melyek során számos jó meglátás fogalmazódott meg, és amelyeket – lehetőség szerint – be is építünk”

– fogalmazott a témában a Székelyhonnak Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

A város jelenleg érvényben lévő általános városrendezési tervét 2012-ben fogadta el az önkormányzati testület. 2017-ben a bíróság, a belügyminisztérium kezdeményezésére a határozatot semmisé nyilvánította, 2018-ban pedig kiegészítették és újra jóváhagyták 2022-ig tartó érvényességgel. 2022-ben pedig újra meghosszabbították 2032-ig tartó érvényességgel, vagy addig, amíg elkészül a PUG frissítése.

Please follow and like us:
Pin Share