Fotbalistul care nu a evoluat niciun minut la CFR Cluj s-a transferat în Serie B

Filippo Falco este unul dintre cele mai ratate transferuri din istoria celor de la CFR Cluj. Adus în februarie 2024, fotbalistul italian nu a apucat să joace nici măcar o dată în tricoul celor de la CFR Cluj, dar chiar și fără meci jucat de mai bine de șase luni, acesta a reușit să plece în Serie B.

Filippo Falco a semnat cu Carrarese

Ajuns la vârsta de 32 de ani, Filippo Falco a jucat în cea mai mare parte a carierei în Italia. În ultimii trei ani, acesta a mai fost legitimat la Steaua Roșie Belgrad și CFR Cluj, însă pentru clubul din Gruia nu a apucat să joace niciodată.

Mai mult decât atât, joi, cu doar câteva ore înainte de returul dintre Pafos și CFR Cluj, Filippo Falco a revenit în Italia și a semnat cu Carrarese, formația ce evoluează în acest moment în Serie B.

„Avem un șoim în oraș. Este aici pentru a rupe plasele adversarilor. Bine ai venit Pippo”, se arată în comunicatul oficial al clubului.

În Italia, Filippo Falco a mai jucat pentru Pavia, Lecce, Reggina, Juve Stabia, Trapani, Bologna, Cesena, Benevento, Perugia, Pescara și Cagliari. Carrarese va fi a 12-a echipă din Italia unde Falco va evolua.

Cele mai multe meciuri le-a strâns în tricoul celor de la Lecce: 107. Tot pentru această formație a marcat 17 goluri și a oferit 23 de pase decisive. 400.000 de euro este cota de piață a acestuia, conform Transfermarkt.

CFR Cluj, la un pas de grupele UEFA Conference League

După ce a câștigat meciul tur cu scorul de 1-0, formația antrenată de Dan Petrescu se pregătește de returul din play-off-ul Conference League, cu ciprioții de la Pafos.

Tehnicianul ardelenilor a anunțat că patru jucători importanți nu vor face parte din lotul echipei. Mai mult decât atât, acesta a transmis că se așteaptă la un meci total diferit față de cel din tur, când ardelenii au dominat partida, în ciuda faptului că au jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.

„Normal că îmi menţin părerea. Sunt singurul conştient de ce ne aşteaptă, pentru că am văzut meciurile lor. Cei care nu au văzut niciun meci îşi dau cu părerea, dar eu am văzut. Sunt convins că ne va fi foarte greu. Trebuie să avem un spirit fantastic de luptă și puţin noroc, asta e clar.

Trebuie să avem noroc şi cu arbitrajul, să avem noroc şi cu vremea, să nu fie umiditate. Sunt conştient de valoarea individuală a lor şi jucătorii noştri au văzut asta la ședința video. Vor vedea şi la meci”, a declarat Dan Petrescu, la conferința de presă.