Generația de suflet a ratat calificarea

RMAG news

Naţionala României a părăsit Campionatul European de fotbal  după ce a fost învinsă de echipa Olandei cu scorul de 3-0 (1-0), marţi seara, pe Football Arena din Munchen, în optimile de finală.

Aventura tricolorilor la EURO 2024 s-a încheiat dureros, cu un eşec fără drept de apel, în faţa unei echipe care a făcut cel mai bun joc al său în turneu, după prestaţii dezamăgitoare în grupă.

Înfrângerea confirmă complexul pe care România îl are în faţa Olandei, cu o victorie în 15 meciuri directe (11 victorii pentru olandezi, trei egaluri) şi un golaveraj de 32-3 pentru ”portocala mecanică”. Aceasta a fost a cincea victorie la rând a olandezilor.

În sferturile de finală, Olanda va juca împotriva câştigătoarei dintre Austria şi Turcia.

România a făcut un turneu final bun, îndeplinindu-şi obiectivul, acela de a trece de faza grupelor şi a făcut acest lucru din postura de câştigătoare a grupei, învingând Ucraina (3-0), pierzând cu Belgia (0-2) şi remizând cu Slovacia (1-1).

România – Olanda 0-3 (0-1)

Au marcat: Cody Gakpo (20), Donyell Malen (83, 90+3).
Munchen, Football Arena
EURO 2024 – optimi de finală

Au evoluat echipele:

România: 1. Florin Niţă – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 22. Vasile Mogoş (24. Bogdan Racoviţan, 38) – 6. Marius Marin (8. Alexandru Cicâldău, 72) – 20. Dennis Man, 21. Nicolae Stanciu (căpitan; 14. Darius Olaru, 88), 18. Răzvan Marin, 10. Ianis Hagi (7. Denis Alibec, 72) – 19. Denis Drăguş (13. Valentin Mihăilă, 72). Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 12. Horaţiu Moldovan, 16. Ştefan Târnovanu – 4. Adrian Rus, 5. Ionuţ Nedelcearu, 23. Deian Sorescu, 26. Adrian Şut, 9. George Puşcaş, 25. Daniel Bîrligea.

UPDATE Meciul s-a încheiat 3-0

UPDATE Malen a marcat din nou în minutul 93.

UPDATEMalen a majorat scorul la 2-0 în minutul 83.

UPDATEÎn minutul 63, Olanda a marcat din nou, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Naţionala României este condusă de echipa Olandei cu scorul de 1-0, la pauza meciului care are loc marţi, pe Football Arena din Munchen, în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Tricolorii au dominat la începutul partidei, dar olandezii sunt cei care au reușit să marcheze.

Olanda a deschis scorul prin Cody Gakpo (20), cu un şut la colţul scurt.

În tabăra tricolorilor s-au înregistrat şi accidentări. Vasile Mogoş nu a mai putut continua meciul, iar Ianis Hagi a jucat bandajat la cap în urma unei ciocniri violente cu un adversar.

The post Generația de suflet a ratat calificarea appeared first on Cotidianul RO.