Ghinion teribil pentru Belgia în meciul cu Slovacia de la EURO 2024! VAR i-a anulat lui Romelu Lukaku două goluri. Video

Slovacia a produs surpriza și a câștigat la limită duelul de pe Deutsche Bank Arena din Frankfurt, scor 1-0 cu Belgia, considerată favorită la câștigarea grupei înainte de startul EURO 2024. Naționala lui Domenico Tedesco și-a creat numeroase ocazii de a marca, mai ales prin Romelu Lukaku.

Ghinion teribil pentru Belgia în meciul cu Slovacia de la EURO 2024!

Belgia a debutat cu stângul la EURO 2024. Una dintre favorite la câștigarea trofeului, naționala antrenată de Domenico Tedesco a pierdut cu Slovacia la limită, scor 0-1, și va avea parte de o misiune infernală în drumul spre „optimile” competiției.

Belgienii au avut numeroase oportunități de a înscrie. Romelu Lukaku a introdus de două ori mingea în plasa porții lui Martin Dubravka, însă VAR-ul a intervenit și i-a anulat de fiecare dată golul atacantului belgian.

Prima reușită a golgheterului naționalei Belgiei la EURO a venit în minutul 55. Vârful în vârstă de 31 de ani a trimis excelent în plasă, însă golul a fost anulat de VAR pentru un ofsaid milimetric. Atacantul lui AS Roma a fost urmărit de ghinion și în minutul 86 al partidei.

VAR i-a anulat lui Romelu Lukaku două goluri în Belgia – Slovacia 0-1

Romelu Lukaku a reușit să-l învingă din nou pe Martin Dubravka, de la Newcastle, în minutul 86. Atacantul cu dublă cetățenie, congoleză și belgiană, a marcat un gol de la aproximativ unsprezece metri, în ciuda unui efort considerabil al fundașilor slovaci.

De această dată, VAR a intervenit și a anulat golul lui Romelu Lukaku pentru că Openda a atins mingea cu vârful degetelor de la mână înainte să centreze. În următoarea etapă, Belgia va da piept cu România pe RheinEnergie din Koln.

ROMELU LUKAKU FINALLY SCORES!!!
BIG ROM DRAWS LEVEL WITH A GREAT FINISH!!!
LOÏS OPENDA WITH A GREAT PLAY FOR THE ASSIST!!!
BUT IT’S DISALLOWED FOR A HANDBALL BY OPENDA!!!#EURO2024   pic.twitter.com/mTPBTKrOeF

— Football Report (@FootballReprt) June 17, 2024

De cealaltă parte, Slovacia se va duela cu Ucraina pe Merkur Spiel-Arena din Dusseldorf. Primele două echipe din fiecare grupă se califică în „optimi”, dar și cele mai bune 4 locuri 3 din cele 6 grupe.

Schranz, eroul Slovaciei cu Belgia

Slovacia a deschis rapid scorul în meciul cu Belgia. Ivan Schranz, atacantul Slaviei Praga, a înscris în minutul 7 din pasa lui Juraj Kucka, „veteranul” lui Slovan Bratislava. România este lider în Grupa E după prima etapă, cu 3 puncte și un golaveraj de 3-0.

Locul 2 este ocupat de Slovacia, tot cu 3 puncte, dar cu un golaveraj inferior României (1-0). Ultimele două locuri sunt ocupate de Belgia (0-1) și Ucraina (0-3). Slovacia – Ucraina are loc vineri, 21 iunie, ora 16:00.