Gigi Becali a stabilit primul „11” imediat după LASK Linz – FCSB 1-1 ! Vlad Chiricheș nu se mai regăsește în planurile patronului

Gigi Becali s-a declarat nemulțumit de jocul echipei sale din meciul cu LASK Linz din playoff-ul Europa League, deși roș-albaștrii au obținut un rezultat de egalitate. Calificarea se va decide săptămâna viitoare, pe Ghencea.

FCSB, remiză în Austria. Gigi Becali anunță schimbări în primul 11

FCSB a suferit în prima repriză. Austriecii au început tare meciul și au deschis scorul. Roș-albaștrii și-au revenit după ce David Miculescu a restabilit egalitatea, chiar înainte de finalul primei reprize. În partea secundă, bucureștenii au dominat posesia la mijlocul terenului.

Imediat după finalul jocului din Austria, Gigi Becali a ținut să scoată în evidență lipsa de creativitate a jucătorilor din zona ofensivă. Acesta anunță din nou schimbări în primul 11, însă a precizat că se va axa din acest moment doar pe meciul următor.

Gigi Becali: „ Nu mai există campionat sau cupele europene. De acum încolo vom juca cu cei mai buni jucători”

Patronul roș-albaștrilor a încercat să schițeze un prim 11. Gigi Becali a fost profund dezamăgit de felul în care jucătorii de bandă, Marius Ștefănescu și Alex Băluță, au evoluat în ultima perioadă și a declarat că statutul lor la echipă poate avea de suferit.

„Atacant o să fie Tănase, acum să vedem stânga-dreapta. Pe Băluță îl consideram pe calapod cu Florinel Coman, dar anul ăsta parcă a uitat fotbalul.

Ștefănescu, pe care am dat atâția bani, nu are nicio realizare. Tănase a fost atacant, probabil Tavi în stânga, în dreapta nu știu cine. Avem doi jucători foarte valoroși, dar trebuie să alegem unul. Vă dați seama? O să joace David Miculescu în dreapta. Soluții avem.

Astăzi am vorbit cu MM. I-am zis că de acum încolo cel mai important e următorul meci, nu mai există campionat sau cupele europene.

De acum încolo vom juca cu cei mai buni jucători. Dawa și Ngezana fundași centrali de acum, gata. Rotația va mai fi, dar nu la fundașii centrali. Numai ei vor fi de acum”, a declarat Gigi Becali la Prima Sport.

Cum ar putea arăta primul 11 al FCSB-ului în returul cu LASK Linz:

FCSB: Târnovanu- Crețu, Dawa, Ngezana, Radunović – Șut, Olaru, Baba Alhassan – Popescu, Tănase, Miculescu.

Calificarea în grupele Europa League se va decide pe Ghencea. Fanii roș-albaștrilor au toate motivele de a spera la un rezultat bun, având în vedere jocul echipei din repriza secundă a meciului cu LASK Linz. În orice caz, bucureștenii au asigurată prezența în Conference League.