Gigi Becali, dublă schimbare la pauză în FCSB – LASK Linz. Totul pe atac în repriza a doua!

FCSB se duelează joi seară acasă cu LASK Linz. Campioana României vrea să se califice cu orice preț în Europa League. Gigi Becali a dictat o dublă schimbare la pauza meciului pentru a întări ofensiva.

Gigi Becali, dublă schimbare la pauză în FCSB – LASK Linz

După o primă repriză încheiată la egalitate (0-0), cu faze mari de gol la ambele porți, cele două echipe au revenit pentru actul secund al partidei.

Gigi Becali a cerut o dublă schimbare. Astfel, Daniel Popa a intrat în locul lui Alexandru Băluță, în timp ce Edjouma i-a luat locul lui Baba Alhassan.

Daniel Popa a intrat la pauza meciului cu LASK Linz în locul lui Alexandru Băluță. Sursa Foto: Fanatik.
Baba Alhassan a fost înlocuit cu Malcom Edjouma la puza meciului cu Lask Linz. Sursa Foto: Fanatik.

Dawa, doar spectator la partidă

Joyskim Dawa nu și-a putut ajuta echipa la meciul retur la București. Fundașul central a fost suspendat din cauza cumulului de cartonașe galbene, după ce a jucat în meciul tur încheiat cu scorul de 1-1.

Camerunezul a fost surprins de FANATIK alături de copilul său. Fotbalistul de 28 de ani i-a lăsat astfel locul în primul „11” lui Mihai Lixandru, cel care a mai evoluat ca fundaș central la nevoie.

Personalități importante prezente la meciul FCSB-ului

Pe lângă suportul primit de la suporterii veniți în număr mare, campioana României este susținută în această seară și de personalități importante din România.

La meci au venit Laurențiu Reghecampf, fostul tehnician al echipei bucureștene (mai 2012 – mai 2014 și decembrie 2015 – mai 2017), dar și prim-ministrul Marcel Ciolacu.

Politicianul a declarat înaintea partidei FCSB – LASK Linz că: „Sper să fie foarte bine așezați pe teren jucătorii, sper să câștige. Nu vreau să intru în detalii astăzi. Nu am fost niciodată pe Ghencea, e prima dată. A mai fost pe Arena Națională”, a declarat Ciolacu, pentru România TV.

România rămâne doar cu o singură echipă în cupele europene. CFR Cluj a cedat în returul din deplasare cu Pafos. Ciprioții s-au impus cu 3-0 și au eliminat trupa lui Dan Petrescu cu 3-1 la general.