Gigi Becali exultă după PAOK – FCSB 0-1: „Mi-am scos banii pe Bîrligea!”. L-a luat tare pe Lucescu: „Am demonstrat că Ferguson e mai tare decât Răzvan”

Roș-albaștrii au rezistat eroic și au obținut o victorie enormă în Europa League. FCSB s-a impus cu 1-0 pe Toumba, stadionul celor de la PAOK Salonic, deși echipa lui Elias Charalambous a jucat în 10 oameni în repriza a doua. Gigi Becali are toate motivele să fie fericit.

PAOK – FCSB 0-1. Roș-albaștrii, meci de senzație în Grecia

Patronul roș-albaștrilor a făcut deplasarea în Grecia alături de echipă. Gigi Becali a profitat de ocazie și a mers în pelerinaj la mai multe biserici. Se pare că rugăciunile sale au fost de folos. Roș-albaștrii au rezistat ca prin minune pe finalul meciului și ocupă în acest moment locul 4 în clasamentul general.

Bucureștenii s-au comportat excelent în meciul cu PAOK. Daniel Bîrligea a deschis scorul în finalul primei reprize. În partea a doua, Darius Olaru a făcut o prostie enormă. Căpitanul echipei a fost eliminat după un gest stupid. Jocul s-a schimbat imediat. Grecii au luat cu asalt poarta lui Târnovanu, însă fără a reuși să înscrie.

Gigi Becali: „Visăm la primele 8 în Europa League!”

La finalul meciului, Gigi Becali și-a lăudat jucătorii pentru atitudinea pe care au arătat-o. Patronul roș-albaștrilor nu a ratat ocazia să îl înțepe ușor pe antrenorul echipei elene, Răzvan Lucescu. Omul de afaceri a fixat și un obiectiv: clasarea în primele 8.

„Era numai credința, nu mai sperai decât în Dumnezeu să facă o minune și să rămânem la 1-0. Am jucat 40 de minute cu un om în minus. Au avut niște ocazii, dar nu extraordinare. Am avut și un arbitraj ostil. Trebuia să primească roșu la Șut. Olaru a pus mâna pe minge, dar a fost fault. Foarte bine că a luat roșu Olaru, poate cu el în teren ne egalau. Dumnezeu a vrut să arate că și în 10 ne dă victoria.

N-am mai avut timp să facem a cincea schimbare. N-am avut fereastră și nici nu aveam ce să mai schimbăm. L-am bătut pe Răzvan Lucescu și am demonstrat că Ferguson e mai puternic decât Răzvan Lucescu. Glumesc! A fost totul perfect. Schimbările le-am făcut tocmai pentru putere. Și s-a văzut, că David Miculescu a câștigat toate duelurile.

Niciodată în viața mea n-am avut așa o convingere. Când a luat roșu Olaru deja îmi era teamă. Doar când am fost în 10 am avut emoții.

Visăm la primele 8 în Europa League! Suntem pe primul loc sau pe al doilea? E bine și pe locul 4, că avem 6 puncte. 900.000 de euro sunt deja câștigați din victorii. Birligea și-a scos banii deja. O să joace și în campionat, o să joace cu Buzău.

Birligea s-a bătut ca un leu. Mi-a plăcut și Miculescu, s-a luptat. Mi-a plăcut toată echipa. Am câștigat în 10 oameni, mai poți spune că-ți place doar de cineva? N-am îndoieli cu echipa asta. Mai zic uneori ca să le fie frică”, a spus Gigi Becali după PAOK – FCSB 0-1, conform Digi Sport.