Gigi Becali și-a pierdut răbdarea! Jucătorul care a greșit la golul de 0-1, schimbat în minutul 29 în FCSB – Buzău

FCSB a început prost meciul cu Gloria Buzău. În minutul 5, oaspeții au deschis scorul printr-un gol de senzație înscris de Alexandru Jipa. Mijlocașul de 22 de ani a trecut foarte ușor de Panțîru și Edjouma și a șutat puternic din afara careului fără nicio șansă pentru Târnovanu.

Jucătorul care a greșit la golul lui Jipa, schimbat în minutul 29

Din cauza ezitărilor din defensivă, dar și pentru lipsa de consistență în atac, Ionuț Panțîru a fost “sacrificat” până la venirea pauzei. Gigi Becali și-a pierdut răbdarea cu fundașul stânga și a ordonat schimbarea realizată în minutul 29.

În locul lui Panțîru a fost introdus titularul obișnuit al postului, Risto Radunovic. La FCSB s-a mai făcut o permutare după golul înscris de oaspeți. Deși a început ca fundaș central, Adrian Șut a fost urcat la mijloc, iar Baba Alhassan a trecut alături de Chiricheș în centrul defensivei.

FCSB a avut probleme mari de efectiv în meciul de la Buzău. Dawa și Mihai Popescu au fost suspendați, în timp ce Ngezana este accidentat. O altă absență importantă este cea a lui Mihai Lixandru. Mijlocașul defensiv s-a accidentat la genunchi în meciul de Europa League cu PAOK și va lipsi între 4 și 6 luni.

Gigi Becali îl lăuda pe Panțîru

În startul acestui sezon, Ionuț Panțîru a fost printre jucătorii pe care Gigi Becali i-a lăudat. Patronul roș-albaștrilor a fost încântat de evoluțiile acestuia și spera ca fotbalistul care a lipsit de pe gazon doi ani din cauza unei accidentări să progreseze de la meci la meci.

Mai mult, Becali a anunțat după ce l-a achizionat pe Daniel Bîrligea de la CFR Cluj că îi va mări contractul lui Panțîru: „Lui Panțîru îi măresc contractul. Da mă, da. Lumea nu are încredere, dar am văzut război. Mie îmi place războiul! Îi măresc contractul și i-l și prelungesc, deși n-a jucat 2 ani”.

Ionuț Panțîru a ajuns la FCSB în 2019, de la Poli Iași. În aprilie 2021, s-a accidentat grav după o ciocnire cu un coechipier. Fundașul stânga a suferit mai multe operații și la un moment dat apăruse posibilitatea de a nu mai putea reveni pe teren.

Fabius Antal, unul dintre medicii care l-au ajutat pe Panțîru cu recuperarea a dat detalii despre procesul prin care fotbalistul a trecut pentru a reveni pe teren.

„Ionuț Panțîru a avut parte de o accidentare gravă. Inițial, mulți au spus că revenirea sa în fotbal va fi imposibilă. Totuși, datorită ambiției sale, disciplinei și pasiunii profunde pentru fotbal, a reușit să revină pe gazon și acum se simte foarte bine”, a declarat Antal pentru sportpesurse.ro