Gimnasta care s-a pregătit în Sala Dinamo a câştigat titlul olimpic! Este antrenată de o româncă şi a scris istorie la Paris

Una dintre surprizele acestei ediţii din concursurile de gimnastică este Kaylia Nemour. Sportiva s-a născut în Franţa, dar a ajuns să reprezinte Algeria pe scena internaţională, iar la JO de la Paris a adus primul titlu olimpic la gimnastică pentru o ţară africană.

Gimnasta care s-a pregătit în Sala Dinamo a câştigat titlul olimpic!

Kaylia Nemour a câştigat aurul olimpic în finala de la paralele. Sportiva este antrenată de o româncă, Gina David, alături de soţul ei, Marc Chirilcenco, Mai mult, Nemour s-a antrenat şi în Sala Dinamo din Bucureşti pentru această competiţie.

Gina David este o fostă gimnastă din România care a plecat în Franţa la începutul anilor 90. Soţul ei e născut în Hexagon şi lucrează împreună la clubul Avoine-Beaumont. Cei doi au descoperit-o pe Kaylia Nemour.

Dar, Kaylia Nemour nu a vrut să plece de la club pentru a se pregăti la Paris cu lotul de gimnastică, fiind suspendată de Federaţia Franceză. A luat decizia de a reprezenta Algeria şi a primit undă verde în 2022.

Stagiu de pregătire în România înaintea Jocurilor Olimpice!

La primul ei concurs internaţional major a luat medalia de argint, la Mondialele de la Anvers din 2023. Tot atunci a încheiat pe locul 8 la individual compus. Dar obiectivul major era competiţia de la Paris.

Antrenoarea Gina David a ales ca înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris, Kaylia Nemour să facă un stagiu de pregătire în România, în Sala Dinamo, Gina David fiind la curent cu toate condiţiile existente la club.

A ajuns în vârf de formă la Jocurile Olimpice de la Paris. După ce a terminat pe locul 5 la individual compus, Nemour a făcut un exerciţiu perfect la paralele, notat cu 15.700 şi care i-a adus aurul olimpic.

Kaylia Namour, alături de antrenoarea din România, Lăcrămioara Moldovan

Sabrina Voinea şi Ana Bărbosu, în finalele de luni!

Este prima medalie de aur la gimnastică artistică din istoria continentului african. Iar pentru Algeria este primul titlu olimpic din ultimii 12 ani. În proba de atletism de 1500 de metri de la Londra s-a impus Taoufik Makhloufi.

Luni intră în concurs şi reprezentantele României în finalele individuale. Sabrina Voinea va evolua la sol şi la bârnă, în timp ce Ana Bărbosu este în ultimul act la sol.