Gol validat de VAR în FC Botoşani – Rapid! Faza a fost analizată trei minute. Video

Rapid a făcut deplasarea la Botoşani cu gândul de a obţine trei puncte care să o apropie de locurile de play-off. De cealaltă parte, gazdele aveau cinci meciuri fără victorie în SuperLiga şi sperau să producă surpriza în faţa giuleştenilor.

Gol validat de VAR în FC Botoşani – Rapid! Faza a fost analizată trei minute

După o primă repriză echilibrată, încheiată cu scor alb, golul a venit la şapte minute după pauză. Chică Roşă a reluat în plasă, din şase metri, un şut blocat al lui Francesco Junior. Marian Barbu a validat reuşita.

Însă a fost nevoie şi de intervenţia VAR. Analiza video a fazei a durat trei minute, singurul semn de întrebare fiind dacă Sadiku a atins mingea înainte ca aceasta să ajungă la Chică Roşă, caz în care ar fi trebuit acordat offside. VEZI VIDEO

Fundaşul Botoşaniului nu a atins mingea şi golul a fost validat, spre bucuria celor din tribune. Rapid a făcut o primă repriză ştearsă, însă echilibrul putea fi rupt înainte de pauză când şutul lui Hromada a lovit bara.

Marius Şumudică, avertisment înaintea meciului: “Nu mai putem face paşi greşiţi!”

Marius Şumudică a avertizat înainte de meci că Rapidul nu îşi mai permite prea mulţi paşi greşiţi şi singurul obiectiv este victoria. Tehnicianul a declarat că jucătorii au rămas datori după evoluţia din ultimele etape:

“Nu mă interesează exact dacă e ultima sau prima clasată. Noi trebuie să pregătim meciul nu neapărat în funcţie de adversar, ci de aşa natură încât să câştigăm cele trei puncte. Nu mă interesează că e ultima clasată, trebuie să câştigăm.

E clar că nu mai putem face paşi greşiţi, am transmis acest lucru şi echipei. Aşa că trebuie să mergem să câştigăm la Botoşani. Botoşani este o echipă care marchează, ultimele rezultate au fost 2-2 şi 3-3.

Deci şi marchează, şi primeşte goluri. Nu ştiu cum va decurge meciul, dar e clar că noi mergem să ne impunem jocul. Îmi doresc să mergem acolo şi să demonstrăm că suntem Rapid.

Aici suntem puţin datori. Eu şi jucătorii trebuie să demonstrăm că reprezentăm un club care are tot ceea ce îi trebuie în momentul de faţă”, a spus Şumudică.