Gyergyószentmiklóson láthatók Benczúr Gyula alkotásai

Gyergyószentmiklóson láthatók Benczúr Gyula alkotásai

November közepéig lesznek kiállítva Benczúr Gyula festményei, grafikái, tanulmányrajzai Gyergyószentmiklóson. Aki a klasszikus festészet iránt érdeklődik, annak mindenképpen ajánljuk a megtekintését, már csak azért is, mert nem lehet tudni, mikor lesz még ilyen lehetősége. Másként Nyíregyházára kellene értük utazni vagy Budapestre, a Nemzeti Galériába. A Tarisznyás Márton Múzeumban vasárnap nagy érdeklődés mellett nyílt meg a nyíregyházi Jósa András Múzeum gyűjteményéből létrejött Benczúr Gyula-emlékkiállítás.

Az eseményt, Ferencz-Mátéfi Kriszta múzeumigazgató köszöntője után a Csibi András, Kolcsár Borbála, Kolcsár Zsófia és Kolcsár Dániel által előadott klasszikus zeneművek tették színesebbé.

Művei a magyar történelem egyik legszebb korszakát idézik

Amint dr. Rémiás Tibor, a magyarországi intézmény vezetője elmondta, a Nemzeti Galéria után a művész szülővárosa, Nyíregyháza múzeuma őrzi a legtöbb Benczúr-művet. Ezek az alkotások eddig állandó kiállítás anyagát képezték, azonban miután a Jósa András nevét viselő intézmény több mint százéves épületnél teljes felújítás esedékes, úgy döntöttek,

nem küldik raktárba évekig a festményeket, hanem vándorkiállításként más helyszíneken is megmutatják.

Több magyarországi helyszín után Székelyföldön eddig Székelyudvarhelyen voltak láthatók ezek a festmények, rajzok és az alkotó használati tárgyai, és már csak Gyergyószentmiklóson állítják ki ezeket. November 15-e után Brassóba vagy Nagybányára költöznek.

A kiállításmegnyitón Csergő Tibor polgármester hangsúlyozta, minden művészeti alkotás, életpálya célja a megörökítés, hogy az örökkévalóvá, hallhatatlanná váljon. Ebben a kiállításban is tetten érhető ez a törekvés.

„Benczúr Gyula művei azt a korszakot örökítik meg, amely a magyar nemzet történetében a legszebb volt az utóbbi évszázadokban, azaz a kiegyezéstől Trianonig tartó évtizedeket. Megmutatja, milyen volt akkor az államiság, hogyan polgárosodott, erősödött a nemzet, hogyan formálódott a művészet iránti igény. Festményei prosperáló magyar nemzetről beszélnek, olyan kultúrtörténetet tükröznek, amiből mind a mai napig erőt merít a magyar nemzet” – hangzott el.

Szülei más pályára szánták

Mohácsi Endre, a Jósa András Múzeum történeti osztályának vezetője ismertette Benczúr Gyula életpályájának és munkásságának főbb állomását, rámutatva többek között arra, hogy

életének minden korszakából láthatók itt alkotások.

Már kisgyerekként telerajzolta a házukat, és szülei, akik eredetileg más pályára szánták, tanárai tanácsára végül támogatták, hogy festőiskolában tanuljon. Így került Münchenbe, majd így vált belőle keresett és népszerű festő, akihez sorra fordultak a kor legnevesebb személyiségei, hogy portréjukat megfesse. Így például Ferencz József császár vagy Erzsébet királyné is.

A látogatóknak lehetőségük lesz többet megtudni Benczúr Gyuláról annak az életrajzát tartalmazó kiadványnak köszönhetően, amit a festő fia írt két lánya közreműködésével, és ami a Tarisznyás Márton Múzeumban is megkapható.

Please follow and like us:
Pin Share