Ha megtetvesedett a gyerek, otthon kell maradnia, amíg kikezelik

Ha megtetvesedett a gyerek, otthon kell maradnia, amíg kikezelik

Speciális otthoni kezelést írtak elő a mezőbándi iskolában talált megtetvesedett diákok számára, és a tanulók a háziorvosukkal való konzultációt követően térhetnek vissza az iskolai közösségbe.

A Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, Iuliu Moldovan azt is elmondta, éppen folyamatban van az iskolakezdéssel járó egészségügyi felmérés, pár napon belül az is kiderül, hogy hány megtetvesedéssel járó esetet találtak megyeszinten.

„Ez a parazita azóta létezik, amióta az ember. A vakációból való visszatérések után pedig mindig fedeznek fel megtetvesedett gyerekeket, főleg néhány közösségben.

Otthon kezelik ezt, és csak azután térhetnek vissza az oktatási közösségbe miután a háziorvos megengedi nekik,

vagyis miután kikezelték. Tavaly tanév elején 130 esetet találtak a megyében a közegészségügyi felmérés során” – emelte ki Iuliu Moldovan.

Csak patikában kapható szerekkel kezeljük

A megtetvesedés vagy szaknyelven pedikulózis leggyakrabban az óvodába és iskolába járó gyermekeknél fordul elő, de bármely életkorban megtetvesedhetünk. Gyakori mítosz, hogy a tetvek gyakrabban fordulnak elő a rossz higiéniával rendelkező embereknél, de ez nem igaz, azok az emberek is elkaphatják a tetveket, akik minden nap megmosakodnak. A fejtetű egy kicsi (2–4,7 mm), szárny nélküli, lapos rovar, a fejtetvek színe a sárgásfehértől a sötétbarnáig terjedhet.

A fejtetvek naponta többször táplálkoznak emberi vérrel, az emberi fejbőr közelében élnek, főleg a tarkó és a halánték körül csípnek, ez pedig erős viszketést okozhat.

Ha csak az ellenőrzések során találják meg a tetveket, azt jelenti, hogy még nincsenek túlságosan elterjedve, és nem okoznak viszketést, de fontos, hogy a megtetvesedett fejű gyerekekkel kapcsolatba lépett személyek is megfelelő készítménnyel kezeljék a fejüket, hogy megelőzzék a továbbterjedést – javasolja Gáspár Réka marosvásárhelyi bőrgyógyász. A szakember kiemeli,

semmiképpen ne használjunk olyan kezelési módszereket mint például a benzin vagy petróleum,

mert az irritálja a bőrt és komoly problémákhoz vezethet.

„Ma már rengeteg fajta készítményt lehet kapni minden patikában, van sampon és oldat formájában is, csak ezeket érdemes használni. Lehet, hogy régen nem volt más megoldás, ezért folyamodtak a házi praktikákhoz, de ma már

számos olcsó készítmény kapható a gyógyszertárakban, amelyeket recept nélkül bárki megvehet,

vagy akár online is megrendelhet” – fejtette ki a szakorvos.

Minden esetben értesítsük a többi szülőt

Legtöbb esetben a gyártó által javasolt 5–20 percig kell hagyni a fejbőrön a sampont vagy oldatot, hogy a termék kifejtse hatását. A kezelést általában egy hét múlva vagy a gyártó utasításai szerint meg kell ismételni, néha még többször is. Ez azért fontos, hogy az összes fejlődési stádiumban lévő parazitát kiirtsa a szer.

A legtöbb készítmény mellett sűrű fogú fésű is van a dobozban, hogy az elpusztult tetveket és a serkéket leszedjük a nedves hajról. Tincsenként haladva fésüljük át a hajat a tövektől a végekig, és minden tincs után töröljük a fésűt papírtörlőbe, majd öblítsük le, hogy ne maradjanak rajta tetvek és serkék.

A fésűt alaposan el kell mosni és fertőtleníteni, hogy a további fertőzést elkerüljük.

Amennyiben a gyerek megtetvesedik, fontos, hogy a szülő értesítse az óvodai, iskolai szülői közösséget, hogy ők is megtegyék a megfelelő intézkedéseket, hiszen mindenki fejéről ki kell irtani, ha nem akarjuk, hogy ismét átterjedjen a parazita a már kikezelt fejre.

Please follow and like us:
Pin Share