Horațiu Moldovan, titular în amicalul câștigat de Atletico Madrid la un scor uriaș. Cum s-a descurcat

Clubul spaniol se află în Asia, acolo unde a disputat un duel de pregătire înaintea startului de sezon. Diego Simeone a ales să îl folosească pe Horațiu Moldovan ca titular, iar Atletico Madrid a câștigat.

Cu Horațiu Moldovan titular miercuri, 7 august, Atletico Madrid a câștigat duelul amical de la Hong Kong, împotriva echipei locale Kitchee SC, scor 6-1. Totodată, madrilenii au primit și un trofeu în urma duelului amical din Asia.

Diego Simeone a decis să îi dea o șansă importantă portarului român în meciul de pe Stadionul Hong Kong, acolo unde au fost prezenți zeci de mii de fani ai echipei.

Madrilenii au avut un start foarte bun de meci în fața celor de la Kitchee SC. Alexander Sorloth, aflat la primul meci pentru Atletico, a marcat de două ori în minutele 7 şi 8. Astfel, norvegianul a setat scorul la pauză.

Fiind un meci amical, antrenorul celor de la Atletico Madrid a făcut 11 schimbări. Printre jucătorii scoși de pe teren s-a numărat şi Horaţiu Moldovan, înlocuit de Antonio Gomis.

Până la finalul partidei, Kitchee SC și-a dat autogol, dar a reușit și să marcheze golul de onoare, iar madrilenii au mai punctat prin Carlos Martin, Adrian Nino și Thomas Lemar. Astfel, duelul de la Hong Kong s-a încheiat în favoarea spaniolilor, scor 6-1.

Vara aceasta, Horaţiu Moldovan a început ca titular toate cele trei meciuri amicale disputate de Atletico Madrid (1-1 cu Numancia, 3-1 cu Getafe, 6-1 cu Kitchee SC) și a fost înlocuit de două ori la pauză şi o dată în minutul 61.

¡Victoria en Hong Kong en un nuevo test de pretemporada! ❤️🤍#AúpaAtleti | #KitcheeAtleti pic.twitter.com/76OdiMTdsL

— Atlético de Madrid (@Atleti) August 7, 2024

Așa a arătat echipa de start a lui Atletico Madrid în duelul amical împotriva celor de la Kitchee SC: Moldovan – Reinildo, Witsel, Azpilicueta, Llorente – Lino, Koke, Vermeeren, Joao, Correa – Sorloth.

Atletico Madrid, aproape de a aduce un campion mondial

Spaniolii vor să dea lovitura în acest sezon, întrucât Real Madrid s-a întărit considerabil în această perioadă de marcato. Trupa lui Diego Simeone a pus ochii pe un atacant de la Manchester City, câștigător de Cupă Mondială.

Conform New York Times, madrilenii vor să îl transfere, și sunt chiar aproape de a parafa înțelegerea, pe Julian Alvarez. Crescut sub umbra lui Erling Haaland, argentinianul pare că nu își poate exploda întreg potențialul sub comanda lui Pep Guardiola.

Manchester City a plătit pentru atacantul argentinian suma de 16 milioane de euro, iar acum cere un preț exorbitant. Englezii vor în schimbul serviciilor lui Alvarez undeva la 80 de milioane de euro.