Ianis Hagi a revenit cu pasă de gol în Rangers – St. Johnstone, după ce intrase la pauză! A fost eliminat cu VAR pe final! Video

Ianis Hagi (25 de ani) reușește o revenire de senzație la Rangers, după exilul la echipa a doua. Introdus la pauză de Philippe Clement, internaționalul român a oferit o pasă de gol excelentă la golul lui Cerny de 2-0 din duelul cu St. Johnstone. Românul și-a lăsat coechipierul cu o pasă filtrantă în situație excelentă de a marca, iar mijlocașul nu a iertat. Este primul joc la echipa de club pentru Ianis din 26 mai, de la Las Palmas – Alaves 1-1! Dar s-a încheiat mai devreme pentru el, după ce a fost eliminat pe final.

UPDATE. Ianis Hagi, eliminat pe final în Rangers – St. Johnstone după intervenția VAR

Ianis Hagi a fost înger și demon la revenirea pe teren la Rangers. Internaționalul român a primit cartonașul roșu direct în minutul 81 al meciului cu St. Johnstone. Fiul ”Regelui” a avut o intrare imprudentă cu crampoanele pe glezna unui adversar. Centralul partidei i-a acordat cartonașul galben inițial.

Not played for a year and a half, assist and red card in 30 mins, absolute cinema, Hagi is back 🇷🇴 pic.twitter.com/Jogk9fLrzH

— Declan 🏄🏻‍♂️ (@declan_19) October 6, 2024

După ce a consultat VAR, arbitrul a decis să îl trimită direct la vestiare pe fotbalistul introdus de Philippe Clement la pauză. De când a intrat pe teren, Ianis și-a faultat adversarii în repetate rânduri. În minutul 58 al confruntării, Ianis Hagi reușise un assist de geniu la golul de 2-0 semnat de către Cerny.

Ianis Hagi, pentru prima oară pe teren la Rangers sub comanda lui Philippe Clement

Calvarul lui Ianis Hagi s-a terminat. Philippe Clement l-a oprit pe fiul ”Regelui” în lotul pentru partida Rangers – St. Johnstone de astăzi din etapa a 7-a din campionatul Scoției. Meciul a început de la ora 22:00, iar Ianis a fost introdus la pauză în locul lui McCausland.

Hagi junior a ajuns astfel să fie pentru prima dată utilizat în acest sezon. Până acum, el a fost trimis să se pregătească alături de echipa a doua a vicecampioanei Scoției și a fost primit la antrenamentele lui Rangers abia în urmă cu cinci zile.

Echipele de start în Glasgow Rangers – St. Johnstone:

Rangers (4-2-3-1): Butland – Tavernier, Souttar, Propper, Jefte – Diomande, Raskin- Cerny, Bajrami, McCausland – Dessers. Rezerve: Kelly – Balogun, Barron, Dowell, Fraser, Igamane, I. Hagi, Kasanwirjo, Sterling. Antrenor: Phillipe Clement

St. Johnstone (4-5-1): Sinclair – Wright, Neilson, Sanders, Raymond -Kimpioka, Smith, Essel, Spangler, Kirk – Clark . Rezerve: Rae – Bright, Carey, Franczak, Keltjens, Kucheriavyi, MacPherson, McPake, Sidibeh. Antrenor: Simo Valakari

Deși părea că nu mai are nicio șansă să joace pentru Rangers, Ianis Hagi a bifat meciul cu numărul 100 la actuala sa echipă chiar în această seară. Exilul fiului ”Regelui” impus de antrenorul belgian Phillipe Clement s-a terminat.

De unde a pornit conflictul dintre Ianis Hagi și Phillipe Clement

De când i s-a terminat împrumutul la Deportivo Alaves, Ianis Hagi a revenit la Rangers, echipa de care aparține. Până să se întoarcă propriu-zis pe Ibrox, mijlocașul a fost prezent cu România la Campionatul European din Germania.

Ianis Hagi a evoluat în toate cele patru meciuri ale tricolorilor de la turneul final din Germania. A obținut penalty-ul din care Răzvan Marin a egalat împotriva Slovaciei (1-1). Contribuția sa din ultima partidă din grupă s-a dovedit decisivă pentru calificarea României în optimi.

După aceea a urmat un adevărat coșmar pentru internaționalul român. Phillipe Clement l-a exilat pe Ianis Hagi la echipa a doua de la Rangers și i-a transmis acestuia că nu poate să îndeplinească rolul de mijlocaș ofensiv în viziunea sa.

Statutul lui Ianis Hagi s-a schimbat însă din momentul în care a acceptat să îi fie eliminat un bonus din contract. Ianis ar fi trebuit să primească după meciul cu numărul 100 pentru Rangers în plus la salariu încă 30.000 de euro pe lună.