Ianis Hagi, taxat de legenda lui Rangers la revenire: „Nu are vreo scuză!”

Ianis Hagi a fost înger și demon la revenirea sa într-un meci oficial pe stadionul Ibrox. Internaționalul român a fost introdus la pauza jocului Rangers – St. Johnstone 2-0 de Philippe Clement. Hagi junior a fost izolat în ultimele luni la echipa a doua a vicecampioanei Scoției.

Verdictul după revenirea lui Ianis Hagi la Rangers: ”Nu cred că are vreo scuză”

Fiul ”Regelui” a reușit să se remarce printr-o pasă decisivă la reușita de 2-0 pentru echipa sa din minutul 58.  A primit însă cartonașul roșu direct în minutul 81 pentru un fault extrem de dur aplicat unui adversar.

Jamie Murphy, internațional scoțian cu două selecții și fost jucător la Rangers (29 de meciuri, 6 goluri și 13 pase de gol), i-a analizat prestația lui Ianis Hagi.  Murphy a precizat că fanii ”The Gers” se bucură de revenirea românului la echipă.

El l-a lăudat pe Ianis Hagi pentru că este capabil să lovească balonul la fel de bine cu ambele picioare și să paseze decisiv. L-a catalogat drept un jucător interesant, însă l-a și criticat în același timp. Jamie Murphy a spus despre mijlocașul ofensiv român că nu are vreo scuză pentru cartonașul roșu încasat.

Ianis Hagi, între laudă și critică

”Sunt sigur că fanii Rangers sunt încântați să-l vadă înapoi pe teren. Este un jucător interesant, capabil să lovească mingea cu ambele picioare și să paseze decisiv. Vă puteți da seama din pasa sa de gol. I-a livrat o pasă bună lui Cerny la gol.

Este interesant pentru suporterii lui Rangers să-l aibă înapoi. Sunt sigur că este dezamăgit pentru că a plecat acasă cu un cartonaș roșu încasat. Nu cred că are vreo scuză pentru ce a făcut și cred că probabil că și el știe asta.

Este doar una dintre acele intrări întârziate, bagă piciorul și se vede destul de rău pe filmare. În cele din urmă a fost o seară dezamăgitoare pentru el, dar sunt sigur că toți cei de la Ibrox sunt bucuroși că s-a întors pe teren”, a declarat Jamie Murphy, conform dailyrecord.co.uk.

Fiul ”Regelui” a trecut printr-un calvar la Rangers

În urmă cu două zile, Ianis Hagi a ajuns la meciul cu numărul 100 la Rangers în partida cu St. Johnstone. Partida din etapa a 7-a a campionatului Scoției a fost câștigată de echipa sa cu 2-0. Potrivit vechiului contract, salariul lui Ianis ar fi trebuit majorat cu 30.000 de euro pe lună. Clauza s-ar fi activat după apariția cu numărul 100 la gruparea de pe Ibrox.

Rangers nu a vrut să îi mărească salariul lui Ianis Hagi. Din acest motiv, conducerea vicecampioanei Scoției l-a trimis în ultimele luni să se antreneze cu echipa a doua. Ultimul joc la nivel de club al lui Ianis a fost Las Palmas – Alaves 1-1 de pe 26 mai! Selecționerul Mircea Lucescu l-a convocat pentru meciurile României cu Cipru (12 octombrie) și Lituania (15 octombrie) din Liga Națiunilor.